Koronavirus je těžkou zkouškou i pro česko-německé páry

Koronavirus je těžkou zkouškou i pro česko-německé páry, které k sobě nyní kvůli přijatým opatřením často mají velmi složitou cestu přes hranice, píše agentura DPA. V této souvislosti se zmiňuje i o nové železné oponě; i když jen dočasné.

"Síť vztahů se zde vytvářela dlouhá léta - a teď je najednou násilně přetrhána," stěžuje si Čech Robert Prade, který žije s partnerkou v německé Žitavě (Zittau), ale pracuje za hranicí ve zhruba 25 kilometrů vzdáleném Liberci. On sám měl přitom ještě štěstí, protože česká vláda na poslední chvíli schválila výjimku pro přeshraniční pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách. Osmačtyřicetiletý Prade tak do zařízení pro bezdomovce, které vede, může dojíždět každý den.

Pro ostatní pendlery je situace kvůli zpřísnění pravidel na české straně výrazně složitější. Když za prací jezdí do Německa, tak ve spolkové republice nově musí být nejméně 21 dní v kuse, při návratu do Česka je pak čeká dvoutýdenní karanténa.

Ještě horší to mají česko-německé páry, které na druhé straně hranice vůbec nepracují. Je to i případ Matthiase K., který žije v saském Klingenthalu jen pár stovek metrů od českých Kraslic, v nichž bydlí jeho partnerka Anna B. Před uzavřením hranic se setkávali dvakrát až třikrát týdně, teď nemohou vůbec. Naposledy sedmačtyřicetiletý Matthias svou partnerku viděl 13. března.

"Rozhodnutí uzavřít hranice nás zaskočilo," říká. "Kde zůstává evropská myšlenka, to lidské v krizi způsobené koronavirem? Všechny státy se teď soustředí jen na sebe," je přesvědčen muž, který původně vycházel z toho, že opatření může trvat tak 30 dnů. Ve skutečnosti to ale teď asi neví vůbec nikdo.

České ministerstvo vnitra poukazuje na seznam výjimek, které mají umožnit setkávání členům rodin. Podle DPA je v něm ale řada otázek nezodpovězených. Například děti mezinárodních párů se podle něj mohou vrátit k v Česku žijícímu rodiči, nemohou ale cestovat přes hranici tam a zpět. Kdo není sezdaný, má pak prostě smůlu.

Prade je přesvědčen o tom, že škody způsobené dočasným uzavřením hranic přetrvají dlouho. "Lidé budou mít strach, že se jejich život rázem zcela změní, pokud se něco takového stane znovu," míní.

Související

Více souvisejících

Německo hranice Česká republika život Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy