Koronavirus je těžkou zkouškou i pro česko-německé páry

Koronavirus je těžkou zkouškou i pro česko-německé páry, které k sobě nyní kvůli přijatým opatřením často mají velmi složitou cestu přes hranice, píše agentura DPA. V této souvislosti se zmiňuje i o nové železné oponě; i když jen dočasné.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Státní hranice České republiky
doporučujeme

"Síť vztahů se zde vytvářela dlouhá léta - a teď je najednou násilně přetrhána," stěžuje si Čech Robert Prade, který žije s partnerkou v německé Žitavě (Zittau), ale pracuje za hranicí ve zhruba 25 kilometrů vzdáleném Liberci. On sám měl přitom ještě štěstí, protože česká vláda na poslední chvíli schválila výjimku pro přeshraniční pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách. Osmačtyřicetiletý Prade tak do zařízení pro bezdomovce, které vede, může dojíždět každý den.

Pro ostatní pendlery je situace kvůli zpřísnění pravidel na české straně výrazně složitější. Když za prací jezdí do Německa, tak ve spolkové republice nově musí být nejméně 21 dní v kuse, při návratu do Česka je pak čeká dvoutýdenní karanténa.

Ještě horší to mají česko-německé páry, které na druhé straně hranice vůbec nepracují. Je to i případ Matthiase K., který žije v saském Klingenthalu jen pár stovek metrů od českých Kraslic, v nichž bydlí jeho partnerka Anna B. Před uzavřením hranic se setkávali dvakrát až třikrát týdně, teď nemohou vůbec. Naposledy sedmačtyřicetiletý Matthias svou partnerku viděl 13. března.

"Rozhodnutí uzavřít hranice nás zaskočilo," říká. "Kde zůstává evropská myšlenka, to lidské v krizi způsobené koronavirem? Všechny státy se teď soustředí jen na sebe," je přesvědčen muž, který původně vycházel z toho, že opatření může trvat tak 30 dnů. Ve skutečnosti to ale teď asi neví vůbec nikdo.

České ministerstvo vnitra poukazuje na seznam výjimek, které mají umožnit setkávání členům rodin. Podle DPA je v něm ale řada otázek nezodpovězených. Například děti mezinárodních párů se podle něj mohou vrátit k v Česku žijícímu rodiči, nemohou ale cestovat přes hranici tam a zpět. Kdo není sezdaný, má pak prostě smůlu.

Prade je přesvědčen o tom, že škody způsobené dočasným uzavřením hranic přetrvají dlouho. "Lidé budou mít strach, že se jejich život rázem zcela změní, pokud se něco takového stane znovu," míní.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo poskytne studentům bezúročné půjčky, také těm z Česka

28.05.2020 12:59 Německá vláda začne poskytovat bezúročnou půjčku až 650 euro měsíčně (17.500 korun) studentům,…

Kypr zaplatí nakaženým turistům ubytování, jídlo a léky

28.05.2020 10:30 Kypr zaplatí náklady spojené s dovolenou komukoliv, u koho se po příjezdu prokáže nákaza…

V Německu se za den covidem nakazilo dalších 353 lidí, 62 zemřelo

28.05.2020 08:35 Německo dosud evidovalo 179.717 potvrzených případů nákazy onemocněním covid-19, což je o 353 více…

Lucembursko chce za devět týdnů otestovat všechny obyvatele

27.05.2020 20:44 Lucembursko dnes začalo s testováním celé své populace na koronavirus. V příštích devíti týdnech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy