Koronavirus: Německo znovu hlásí rekordní nárůst případů, některé restrikce jsou sporné

V Německu za poslední den přibylo 7334 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Vyplývá to z dat Institutu Roberta Kocha. Nový údaj překonal ten středeční, kdy země hlásila 6638 infikovaných. V Česku, které má oproti Německu osmkrát méně obyvatel, ve čtvrtek přibylo 9721 prokázaných případů nákazy koronavirem.

Ilustrační foto
doporučujeme

Obětí v Německu za poslední den přibylo 24, čímž bilance mrtvých od začátku pandemie vystoupila na 9734. Nakažených země dosud zaznamenala 348.557. Asi 287.600 lidí se v Německu podle odhadů RKI z nákazy zotavilo.

Podle agentury DPA jde současné hodnoty s těmi jarními srovnávat jen částečně, jelikož se v zemi provádí více testů, čímž se přichází na větší počet nakažených. Evidentní je nicméně nárůst počtu pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče. Podle RKI bylo ve čtvrtek na těchto odděleních 655 lidí s koronavirem, z nichž 329 vyžadovalo plicní ventilaci. Před týdnem bylo v zemi na ventilátorech 239 nakažených, zatímco na začátku října 193. V celém Německu je aktuálně stále volných zhruba 8700 lůžek na jednotkách intenzivní péče.

Vzhledem ke kapacitě lůžek některé spolkové země slíbily v uplynulých dnech sousedním státům pomoc s nemocnými. Bavorsko a Sasko by mohly v případě potřeby přijmout covidové pacienty z Česka, Severní Porýní-Vestfálsko je připravené pomoci Nizozemsku. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví by mohla náklady na péči o zahraniční pacienty převzít ústřední vláda. Na jaře Německo přijalo nemocné s covidem-19 z Itálie, Francie a Nizozemska.

V jednotlivých německých regionech se přes nepříznivý vývoj drolí některá sporná protiepidemická opatření. Od zákazu ubytování pro hosty, kteří pocházejí z koronavirem silně postižených německých oblastí, dnes alespoň prozatím upustilo Bavorsko. To bylo přitom jedním z hlavních podporovatelů tohoto opatření, na němž se minulý týden dohodla většina spolkových zemí. Šéf úřadu bavorské vlády Florian Herrmann ale zdůraznil, že uvedená restrikce zůstává v "šuplíku nástrojů" pro boj proti pandemii.

Už ve čtvrtek zrušily zákazy ubytování správní soudy v Bádensku-Württembersku a Dolním Sasku, vlády v Sasku a Sársku od opatření upustily z vlastního popudu. V pondělí chce nařízení zrušit i Hesensko. Například v Hamburku ale soud sporné opatření nechal v platnosti.

Berlínský správní soud dnes zrušil nařízenou zavírací hodinu pro restaurace, platnou od minulého víkendu. Jedenáct provozovatelů těchto zařízení z metropole tak uspělo se stížností na nařízení, které určovalo zavírací dobu od 23:00 do 06:00. Tento krok podle nich vedl pouze k tomu, že se mladí lidé setkávali na jiných místech bez hygienických opatření. Soud uvedl, že podle Institutu Roberta Kocha nepatří restaurace a hospody k hlavním ohniskům šíření koronaviru. V platnosti nicméně v Berlíně zůstal zákaz prodeje alkoholu po 23. hodině.

Berlínská radnice se chce proti rozhodnutí soudu odvolat. Podle ní navíc zrušení zavírací doby platí jen pro 11 provozovatelů restaurací, kteří podali k soudu stížnost. "Pro všechny ostatní opatření nadále platí," uvedla radnice.

Německé regionální vlády mají snahu protiepidemická opatření spíše zpřísňovat. Například vláda Bádenska-Württemberska dnes oznámila, že od příštího týdne zavádí povinné nošení roušek i během vyučování pro žáky od 5. třídy. V Hamburku zavádějí roušky pro studenty na středních školách. Ve všech třídách se bude muset povinně každých 20 minut větrat.

Restaurace v Hamburku budou muset od soboty zavřít ve 23:00 a otevřít budou smět nejdříve v 5:00. Během této doby bude také zakázáno prodávat alkohol. Nově se budou muset gastronomické provozy zavírat ve 23:00 také v okresech považovaných za ohniska nákazy v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Itálie zpřísnila protipandemická opatření v čtvrtině regionů

27.02.2021 19:12 Italská vláda dnes zpřísnila protipandemická opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování…

Německo prodlouží zákaz cestování z Česka o několik týdnů

27.02.2021 14:19 Německá vláda chce prodloužit zákaz cestování z oblastí silně zasažených nakažlivějšími mutacemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama