Německo čeká až pět měsíců přísných opatření, chystá se hromadné očkování

Němci by se měli připravit na čtyři až pět měsíců přísných opatření proti šíření koronaviru a neměli by očekávat rozvolnění nynějších pravidel. V rozhovoru s nedělníkem Bild am Sonntag to řekl ministr hospodářství Peter Altmaier. Německo plánuje v prosinci zřídit stovky center po celé zemi, aby se připravilo na hromadné očkování proti koronaviru, napsal nedělník Welt am Sonntag.

Ilustrační foto

Země za uplynulých 24 hodin ohlásila 16.947 nových případů nákazy koronavirem. Počet mrtvých s nemocí covid-19 se zvýšil o 107. Informoval o tom dnes berlínský Institut Roberta Kocha (RKI).

Počet infikovaných byl nižší než předchozí den, kdy RKI informoval o 22.461 nakažených. Počet zaznamenaných případů je v neděli obvykle nižší, částečně proto, že během víkendu se méně testuje. Minulou neděli bylo ohlášeno 16.017 nově nakažených.

Německo si podle Altmaiera nemůže dovolit soustavné zavírání a otevírání ekonomiky. Země by se podle něj měla vyvarovat rychlého uvolňování opatření. "Všechny země, které opatření zrušily příliš brzy, zaplatily vysokou cenu v podobě ztrát lidských životů," konstatoval německý ministr hospodářství.

Nedělník Welt am Sonntag, který se ve své zprávě odvolává na ministerstva zdravotnictví 16 spolkových zemí, napsal, že klíčovou roli budou během masového očkování hrát výstaviště. Jednání s logistickými firmami ohledně distribuce vakcíny teprve začínají.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn dříve uvedl, že si Berlín pokouší zajistit 100 milionů dávek vakcíny, kterou vyvíjí německá společnost BioNTech s americkým partnerem Pfizer. Vakcína podle nich bude k dispozici patrně v prvním čtvrtletí příštího roku.

Kancléřka Angela Merkelová v sobotu uvedla, že jako první budou očkováni pracovníci ve zdravotnictví a ti, kteří si vyžadují péči, včetně osazenstva domovů pro seniory. Varovala, že přečkat zimní měsíce bude náročné.

V Německu, které má zhruba 83 milionů obyvatel, se od počátku epidemie přítomnost koronaviru potvrdila u 790.503 lidí, 12.485 lidí po nákaze zemřelo.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu v sobotu večer činilo 1,05 oproti 0,99 předchozí den. Číslo udává, na kolik dalších lidí infikovaný člověk nákazu přenese. Současný údaj znamená, že sto infikovaných lidí nakazilo v průměru zhruba dalších 105 osob. Pokud je číslo dlouhodobě pod hodnotou jedna, má se za to, že infekce je na ústupu.

Merkelová má v pondělí jednat s ministerskými předsedy jednotlivých spolkových zemí o stávajících opatřeních proti šíření koronaviru. Německo od pondělí 2. listopadu do konce měsíce zavedlo rozsáhlou karanténní uzávěru. Zavřené jsou hospody, bary, restaurace, divadla či kina; otevřené zůstaly školy a obchody. Zdravotnický expert vládní Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) a epidemiolog Karl Lauterbach očekává, že stávající opatření budou prodloužena.

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Související:

Právě se děje