Koronavirus: Nakažených v Chorvatsku a Bulharsku strmě přibývá, Katalánsko zavře bary

Rumunská vláda zpřísnila opatření ve snaze zpomalit šíření nákazy koronaviru v této balkánské zemi. Zakázány budou svatby a další soukromé akce, výjimečný stav bude platit až do poloviny listopadu, uvedla s odvoláním na vládu agentura Reuters. Sousední Bulharsko zaznamenalo za posledních 24 hodin rekordní přírůstek bezmála 800 nakažených.

Ilustrační foto
doporučujeme

Rumunsko registrovalo v uplynulých dnech více než 3000 infikovaných denně. Celkový počet nakažených v zemi s více než 19 miliony obyvatel se vyšplhal na 160.461. S nemocí covid-19 zemřelo 5535 lidí, což Rumunsko řadí na první místo mezi východními státy Evropské unie.

Vláda od čtvrtka zakáže veškeré soukromé akce ve vnitřních i vnějších prostorách, jako jsou svatby či křty. Roušky budou povinné ve všech veřejných prostorách v oblastech, kde je průměrný počet nakažených za dva týdny vyšší než tři na 1000 obyvatel. Nošení roušek bylo dosud povinné pouze ve veřejné dopravě, vnitřních veřejných prostorách a místech s větší koncentrací lidí, jako jsou tržnice.

Divadla, kina a vnitřní prostory restaurací budou moci otevřít v závislosti na počtu nakažených v jednotlivých oblastech: v regionech s průměrným počtem infikovaných menším než 1,5 na 1000 obyvatel v posledních 14 dnech budou moci podniky fungovat na poloviční kapacitu. Nanejvýš třetinu míst budou smět hosté obsadit v oblastech, které zaznamenají 1,5 až tři nakažené na 1000 obyvatel.

Bulharsko dnes ohlásilo 785 nových případů nákazy, což představuje čtvrtý rekordní počet během jednoho týdne. Sedmimilionová země celkově eviduje 25.774 infikovaných koronavirem a 923 zemřelých s covidem-19, z toho osm za posledních 24 hodin. V úterý zdravotnické úřady zaznamenaly 23 úmrtí s covidem, což bylo nejvíce od začátku epidemie v zemi.

Rekordní počet nově nakažených hlásí i Chorvatsko. Za poslední den tu úřady evidovaly 748 případů koronavirové infekce, což je o zhruba 200 více než dosavadní nejvyšší počet 542 z 8. října. V souvislosti s covidem-19 zemřeli za posledních 24 hodin čtyři lidé, čímž celková bilance v zemi s více než čtyřmi miliony obyvatel vzrostla na 334. Od začátku epidemie se nákaza prokázala už u 21.741 osob.

Chorvatské úřady vyjadřují nevoli, že mnoho občanů nedodržuje dosavadní doporučení proti šíření pandemie. "Doporučení nestačí, potřebujeme opatření, která se budou dodržovat," řekl šéf krizového štábu v metropoli Záhřebu Pavle Kalinić. "Jinak čísla dále porostou, stropu jsme ještě nedosáhli," řekl v televizi N1.

"Nechceme, aby se nám přihodilo to samé, co v Česku, kde počet nakažených stoupl z 500 na 5000. Dávejte pozor: desetkrát tolik pouze za dva týdny!" řekl hlavní chorvatský epidemiolog Krunoslav Capak rovněž v televizi N1. Zároveň připustil, že možná již nyní země zažívá "exponenciální nárůst" šíření nákazy.

Španělský region Katalánsko zavře na dva týdny bary a restaurace, aby omezil nárůst případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Povolen bude pouze prodej jídla s sebou, informoval deník La Vanguardia s odvoláním na oznámení regionální vlády. Podle něj nová opatření zahrnují i omezení návštěvnosti větších obchodů na 30 procent.

Katalánské sdružení provozovatelů restaurací Fecasarm už oznámilo, že uzavření barů a restaurací, které by mělo začít platit od pátku, napadne u nejvyššího katalánského soudu. K témuž soudu sdružení už dříve podalo stížnost na omezení otevírací doby do půlnoci. Sdružení Fecasarm tvrdí, že dosavadní omezení jsou dostatečná. Nyní musí restaurace zajistit poloviční obsazenost a u stolu smí sedět nejvýše šest lidí.

Katalánská vláda se ale domnívá, že tato omezení, která platí od poloviny července, dostatečná nejsou. Epidemická situace se totiž v Katalánsku opět zhoršila. Od čtvrtka se také v Katalánsku na dva týdny zavřou univerzity. Katalánská vláda rovněž vyzvala obyvatele regionu, aby na dva týdny omezili vycházení a pracovali co nejvíce z domova.

V Barceloně je podle deníku El Periódico přes 9000 barů a restaurací, které výrazně postihla už jarní karanténní opatření zavedená tehdy v celém Španělsku ústřední vládou. Podle průzkumu deníku El Periódico by mohla skončit až polovina těchto podniků, pokud jim stát nepomůže.

Katalánsko je druhým nejpostiženějším regionem Španělska v této pandemii pod madridském autonomním regionu, kde se situace v posledních týdnech natolik zhoršila, že španělská vláda vyhlásila v metropoli a dalších osmi městech regionu výjimečný stav na dva týdny, tedy do 24. října. 

Španělsko eviduje sedmý nejvyšší počet nákaz od počátku pandemie, dosud se v této zemi se 47 miliony obyvatel potvrdilo k úterku 896.086 nakažených, z toho 33.204 pacientů v souvislost s nákazou zemřelo. V počtu úmrtí spojených s covidem-19 je Španělsko podle americké Univerzity Johnse Hopkinse osmé na světě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Verdikt soudu má vážné dopady. EU hrozí Ukrajině pozastavením bezvízového…

29.10.2020 17:30 Aktualizováno Evropská unie pohrozila Kyjevu pozastavením bezvízového cestování Ukrajinců do unijních zemí. Je to…

Počet nakažených ve Švýcarsku a Rakousku strmě roste, Kurz ohlásí nové…

29.10.2020 17:13 Aktualizováno Počet nově nakažených koronavirem za poslední den v Rakousku poprvé překročil čtyřtisícovou hranici…

Francie stojí na straně katolíků, uvedl Macron. Do ulic nasadí další vojáky

29.10.2020 17:10 Francie po dnešním islamistickém útoku v Nice nasadí další vojáky kvůli posílení ochrany památek,…

Nouzový stav bude ve Španělsku déle, podpořili to poslanci

29.10.2020 17:07 Španělští poslanci dnes schválili prodloužení nouzového stavu v zemi o šest měsíců. Vládní návrh…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama