Koronavirus sužuje i Slovinsko. Nakažených přibývá, vláda zpřísnila restrikce

Omezení pohybu obyvatelstva nejhůře postižených oblastí, povinnost nosit roušky i na otevřených prostranstvích či přechod žáků na on-line výuku jsou mezi opatřeními, která přijala slovinská vláda ve snaze zpomalit šíření epidemie covidu-19. Učinila tak poté, co úřady ve středu oznámily rekordní přírůstek nakažených za 24 hodin - přes 700. Nejvyšší denní bilanci infikovaných od začátku epidemie hlásí dnes i sousední Chorvatsko, kde se koronavirus potvrdil u téměř 800 lidí, napsala agentura Reuters.

Janez Janša
doporučujeme

Slovinský premiér Janez Janša na krizovém zasedání vlády ve středu večer oznámil, že od pátku začne platit omezení pohybu obyvatel v sedmi z 12 slovinských regionů, které se z hlediska počtu nakažených dostaly na takzvaný červený seznam. Ten označuje oblasti, kde počet nakažených za poslední dva týdny překročí hranici 140 na 100.000 obyvatel. Shromáždění více než deseti osob budou v těchto regionech zakázána, omezena bude možnost sportovních aktivit a povinnost nosit roušky bude platit i venku.

Kvůli nárůstu počtu nakažených na slovinských školách přecházejí ode dneška žáci středních a základních škol od pátého ročníku výš na on-line výuku. Účinnost opatření má být vyhodnocena na konci října. Vysokým školám vláda distanční výuku zatím jen doporučuje.

Více než dvoumilionové Slovinsko ve středu oznámilo rekordní přírůstek 707 nakažených za poslední den a další dvě úmrtí s covidem-19. Celkový počet registrovaných případů se tak přiblížil 10.000. Epidemiologové vyjadřují obavy z rychlosti šíření koronaviru a možnosti vyčerpání nemocničních kapacit. Podle nich dosavadní restrikce nepřinesly kýžený výsledek, a proto bylo zapotřebí jejich zpřísnění.

Epidemická situace se zhoršuje i ve čtyřmilionovém Chorvatsku, kde podle dnešní bilance úřadů nově přibylo 793 nakažených. Už středeční, o 40 případů nižší bilance přitom byla rekordní. Celkem se zatím v zemi virem SARS-CoV-2 nakazilo přes 22.500 lidí, 344 z nich zemřelo.

Také Chorvatsko proto tento týden zpřísnilo opatření v boji proti nákaze: mimo jiné jsou roušky nově povinné ve všech veřejných vnitřních prostorech, bary a restaurace mají omezenou kapacitu hostů a veřejná shromáždění více než 50 osob se smějí konat pouze s povolením.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump, či Biden? Německo po volbách v USA nečeká okamžitou změnu…

27.10.2020 09:26 V Německu panuje přesvědčení, že volební vítězství republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa…

Vztahy s Trumpem jsou pošramocené. EU doufá v povolební změnu v Bílém domě

27.10.2020 08:57 Přesvědčení, že kandidát americké Demokratické strany Joe Biden by byl pro Evropu lepším…

Počet obětí covidu v Německu přesáhl 10 tisíc, nakažených nadále přibývá

27.10.2020 07:34 V Německu za poslední den přibylo 11.409 nově nakažených koronavirem. S nemocí covid-19 v zemi…

Možnost celostátní karantény ve Francii je stále pravděpodobnější

26.10.2020 20:10 Aktualizováno Francii kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru hrozí prodloužení zákazu nočního vycházení, zákaz…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama