Koronavirus už mělo téměř pět procent Rakušanů, tvrdí studie. Švýcarsko zpřísňuje restrikce

V Rakousku se do října koronavirem infikovalo přibližně 349.000 lidí, což představuje 4,7 procenta obyvatelstva. Vyplývá to z první celorakouské studie protilátek, jejíž výsledky dnes zveřejnily rakouský statistický úřad Statistik Austria a ministerstvo školství.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Studie podle nich ukázala, že běžné testování většinu skutečně nakažených neodhalí. I Rakousko v poslední době prochází druhou vlnou pandemie covidu-19. Jenom za poslední den do statistik přibylo 2893 nakažených a 126 úmrtí.

Jedenašedesát procent lidí, u nichž byly odhaleny protilátky proti koronaviru SARS-CoV-2, předtím nebylo evidováno mezi koronavirovými případy.

V období od 12. do 14. listopadu zdravotníci odebrali vzorky krve 2229 osobám kvůli studii, kterou provedl statistický úřad ve spolupráci s Červeným křížem a Vídeňskou lékařskou univerzitou.

Protilátky chránící před koronavirem byly prokázány u 92 vzorků. Vzhledem k tomu, že vytvoření imunity trvá přibližně tři týdny, odráží čísla stav z druhé poloviny října.

Experti propočítali, že od počátku pandemie prodělalo nemoc téměř 350.000 lidí v rakouských domácnostech. Studie přitom připouští určitou odchylku, takže skutečný počet nakažených může být od 282.000 do 420.000.

Téměř polovina z testovaných, u nichž se protilátky našly, ale dosud nebyli evidováni, uvedla, že měla pouze jeden příznak covidu-19 nebo žádný. Většina osob s jedním příznakem se domnívala, že o covid-19 nejde.

V rámci Rakouska je promořenost patrně nerovnoměrná. V západních spolkových zemích - Vorarlbersku, Tyrolsku, Salcbursku a Horních Rakousech činí 5,7 procenta, zatímco ve Vídni, Dolních Rakousech a Burgenlandu 3,8 procenta.

V Rakousku dosud testy odhalily 316.581 případů infekce a 4289 s covidem-19 zemřelo.

Švýcarsko kvůli rychle rostoucímu počtu nakažených koronavirem zpřísní restrikce a omezí otevírací dobu obchodů, restaurací, barů i kulturních institucí. Rozhodla o tom dnes vláda. Od soboty budou muset provozovatelé zavřít už v 19:00 a s výjimkou podniků v gastronomii musí mít vybrané provozovny zavřeno i o nedělích a během svátků. Sjezdovky a lyžařské vleky zůstanou dál v provozu.

Vláda ale umožní těm kantonům, kde je epidemická situace příznivá, aby otevírací dobu restaurací a obchodů prodloužily do 23:00. Podmínkou ale je, aby v daném regionu bylo reprodukční číslo menší než jedna a aby se počet případů nákazy v přepočtu na obyvatele držel nejméně týden pod celonárodním průměrem, uvedl deník Tages Anzeiger. Výjimku dostanou restaurace i na Štědrý den a na Silvestra, kdy se bude muset zavírat až hodinu po půlnoci.

Pravidla ohledně setkávání lidí se zatím nemění, uvnitř se smí sejít maximálně deset lidí a doporučuje se, aby šlo o členy nanejvýš dvou domácností. Při sportu se smí sejít skupina o maximálně pěti lidech. Žádná nová omezení nebudou platit ani pro lyžaře, a Švýcarsko tak zůstává jednou z mála zemí, která neomezuje provoz lyžařských areálů.

Současná pravidla mají platit do 22. ledna. Další zpřísnění ale vláda v případě nepříznivého vývoje epidemie nevylučuje.

Dnes alpská země s 8,5 miliony obyvatel, která vede společné statistiky se sousedním Lichtenštejnskem, zaznamenala přes 5000 nových případů nákazy a 106 úmrtí. Před týdnem byl denní přírůstek infikovaných zhruba o tisícovku nižší. Celkem se ve Švýcarsku od začátku pandemie virem SARS-CoV-2 nakazilo přes 373.000 lidí, 5396 z nich zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie může přinést éru politické a hospodářské nestability, varuje…

23.01.2021 00:01 NÁZOR - Spolu s tím, jak eurozóna zažívá druhý nárůst koronavirových případů, lze se značnou mírou…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama