Koronavirus v Maďarsku trhl nový rekord, Orbán má "zesílené pravomoci"

Maďarsko dnes oznámilo 6495 nově potvrzených případů koronaviru, to je dosud nejvyšší denní přírůstek od vypuknutí pandemie. Celkem se v desetimilionové zemi nakazilo 147.961 lidí, píše agentura MTI. Aktivních případů registrují maďarské úřady 110.256, z nákazy se už zotavilo 34.010 infikovaných.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
doporučujeme

V nemocnicích nyní leží 7236 pacientů s covidem-19, z nichž 582 potřebuje plicní ventilátory. Za posledních 24 hodin zemřelo dalších 93 pacientů s tímto onemocněním, celkem země registruje 3190 úmrtí v souvislosti s koronavirem.

V Maďarsku platí od středy přísnější opatření proti šíření koronaviru. Vláda například zavedla zákaz nočního vycházení, zakázala koncerty a uzavřela taneční kluby, střední a vysoké školy vyučují na dálku. Nová je také povinnost, aby lidé v obcích nad 10.000 obyvatel na veřejných místech nosili roušku i venku. Podle MTI je ale v pravomoci starostů, aby rozhodli, na která místa se povinné nošení roušek bude vztahovat.

Agentura MTI dnes rovněž uvedla, že v 93 nemocnicích v zemi budou vypomáhat vojáci. Zdravotníkům vypomůžou mimo jiné s logistikou nebo úkony, které nevyžadují lékařské vzdělání, například s měřením teploty.

Maďarský parlament 10. listopadu schválil vládě premiéra Viktora Orbána "zesílené pravomoci" na dobu 90 dnů. Kabinet tak může vládnout 90 dnů prostřednictvím dekretů.

Zvláštní pravomoci jsou tentokrát omezené časově i rozsahem, na rozdíl od letošního jara, kdy se souhlas parlamentu s mimořádnými pravomocemi vlády bez stanovených limitů stal terčem kritiky doma i v zahraničí. Hovořilo se tehdy o autoritářství maďarského premiéra.

Polsko dnes oznámilo dalších 20.816 potvrzených případů infekce za poslední den. Celkem se tak v zemi, kde žije přibližně 38 milionů obyvatel, infikovalo od začátku pandemie 733.788 osob. Zotavilo se dosud 306.022 Poláků. Dalších 143 nemocných s covidem-19 za posledních 24 hodin zemřelo. Ministerstvo zdravotnictví tak celkem eviduje 10.491 úmrtí v souvislosti s koronavirem.

Polsko zpřísnilo opatření proti šíření koronaviru naposledy začátkem měsíce. V zemi jsou mimo jiné zavřená obchodní centra, divadla nebo kina, restaurace smějí prodávat jídlo jen přes okénko. Školáci a studenti se učí doma. Na veřejných shromážděních se může sejít nejvíce pět osob.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensku byl zadržen policejní exprezident Lučanský. Bral úplatky a…

03.12.2020 17:01 Aktualizováno Kriminalisté na Slovensku dnes zadrželi bývalého šéfa slovenské policie Milana Lučanského, kterého…

Fake news ohrožují demokracii. EU bude efektivněji postihovat šíření…

03.12.2020 16:03 Aktualizováno Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování…

Zvrat v případu: Podezření, že Švédka desítky let věznila syna, se…

03.12.2020 14:13 Švédská prokuratura uzavře vyšetřování, které tento týden zahájila kvůli podezření, že…

Itálie na Vánoce omezí možnost pohybu, Řecko prodlouží celostátní karanténu

03.12.2020 14:09 Aktualizováno Itálie kvůli koronaviru přes vánoční svátky podstatně omezí možnost pohybu a zakáže lidem cestovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama