Koronavirus v zemích V4: Polská vláda si zahrává s ohněm?

Visegrádské země dnes oznámily nové a relativně nízké počty infikovaných či obětí pandemie a počítají s uvolňováním protikoronavirových opatření.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

V 38milionovém Polsku zemřelo za posledních 24 hodin 13 lidí a testy nově nákazu prokázaly u 270 osob - celkové polská bilance je tedy 664 mrtvých a 13.375 infikovaných. Informuje o tom server TVN24.

Dalších 12 osob s nemocí covid-19 zemřelo v desetimilionovém Maďarsku, čímž se celkový počet mrtvých zvýšil na 335. Nakažených je celkem 2942 poté, co testy infekci za poslední den nově prokázaly u 79 lidí. Na pětimilionovém Slovensku přibyly pouhé čtyři případy nákazy (celkem 1407), další jeden člověk s covidem-19 zemřel (celkem 24).

V Polsku v posledních dnech roste počet infikovaných ve Slezském vojvodství, kde se koronavirem nakazilo asi 160 horníků z těžařské společnosti Polska Grupa Górnicza.

Po víkendu se otevřou polská obchodní centra nebo hotely, částečně budou moci provoz obnovit i kulturní instituce. Od středy pak vláda povolila návrat dětí do jeslí a školek, nicméně řada starostů dala najevo, že to považuje za příliš riskantní a že tato předškolní zařízení nechají zavřená.

Třeba varšavský primátor Rafal Trzaskowski z největší opoziční strany, Občanské platformy, před několika dny řekl, že toto rozhodnutí padlo bez jasného doporučení ministerstva zdravotnictví a bez konzultace se samosprávami. Vládu obvinil, že se na vedení obcí rozhodla svalit odpovědnost za možné špatné následky tohoto kroku.

V maďarských nemocnicích nyní leží 1008 s onemocněním covid-19, z nich 52 potřebuje plicní ventilaci. V Maďarsku se má v pondělí obnovit běžný provoz v nemocnicích, při zákrocích, které nejsou neodkladné, musí pacient předem podstoupit test na přítomnost koronaviru, uvedl dnes ministr pro lidské zdroje Miklós Kásler. Základní ošetření budou lidem poskytovat praktičtí lékaři pro děti i dospělé a zubař.

Krizový štáb také dnes oznámil, že v Maďarsku začaly klinické testy léku remdesivir, což je zatím první přípravek, který zřejmě pomáhá lidem nakaženým koronavirem.

Slovenský premiér Igor Matovič dnes podle portálu aktuality.sk připustil, že od příští středy by se v zemi mohly otevřít všechny obchody. Podotkl ale, že to ještě musí schválit epidemiologové a hygienici. Rozhodnout by o tom měli v pondělí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský premiér Matovič žije v nezkolaudovaném domě, hrozí mu pokuta

04.08.2020 21:45 Slovenský premiér Igor Matovič žije se svojí rodinou v Trnavě v nezkolaudovaném domě, za což mu…

"Emeritní král" Juan Carlos I. opustil Španělsko. Místo jeho pobytu není…

04.08.2020 21:10 Aktualizováno Místo pobytu bývalé hlavy španělského království Juana Carlose I., který v pondělí oznámil, že svou…

Francie má obavy z druhé vlny, Paříž zvažuje povinné roušky

04.08.2020 20:20 Francie se v souvislosti s rostoucím počtem nových případů covidu-19 obává podzimní druhé vlny…

Řecko hlásí nejvíce nových infekcí za poslední týdny

04.08.2020 19:12 Řecko dnes oznámilo 121 nově nakažených. Jde o nejvyšší denní přírůstek od 22. dubna, informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama