Korupční skandál okolo bývalého krále je znepokojivý, tvrdí Sánchez

Korupční skandál okolo bývalého španělského krále Juana Carlose I. je "znepokojivý", prohlásil dnes španělský ministerský předseda Pedro Sánchez. Bývalého panovníka předběžně vyšetřuje španělská prokuratura kvůli zakázce na výstavbu vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii, připomíná agentura Reuters.

Pedro Sánchez
doporučujeme

"Jsou to nepříjemná obvinění, která znepokojují všechny včetně mě," uvedl Sánchez.

Španělský nejvyšší soud začal v červnu prošetřovat vazby bývalého krále na výstavbu vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii, na niž v roce 2011 získalo zakázku konsorcium španělských firem. Podle prokuratury existuje podezření, že několik osob včetně panovníka v souvislosti se zakázkou obdrželo úplatky.

Média v jihoevropské zemi v uplynulých týdnech zveřejnila podrobnosti ohledně kauzy, včetně svědectví z dalšího vyšetřování švýcarských orgánů. Ty zkoumají společnost, která fungovala v daňovém ráji a jejímž prostřednictvím prý Juan Carlos I. v roce 2008 získal na 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun) od saúdskoarabského krále Abdalláha.

Dvaaosmdesátiletý Juan Carlos I. skrze svého právníka veškerá obvinění opakovaně odmítá.

"Dospěli jsme k důležitým závěrům: Za prvé, jsou tu média, která nezavírají oči; zadruhé tu funguje justiční systém; a za třetí, královský palác se od těchto znepokojivých odhalení distancuje," uvedl Sánchez.

Španělští monarchové jsou během své vlády chráněni imunitou, Juan Carlos I. však v roce 2014 abdikoval. Na trůnu ho nahradil jeho syn Felipe, který se vzdal otcova dědictví a bývalému panovníkovi odebral apanáž.

Juan Carlos I. nastoupil na španělský trůn v roce 1975 po smrti diktátora Franciska Franka a byl respektovaným a velmi oblíbeným monarchou, mimo jiné pro své nestranné vystupování a neokázalý styl. Ke konci úřadování si ale pošramotil pověst mimo jiné výlety na lov do Afriky v době, kdy jeho zemi postihla ekonomická krize, či jiným korupčním skandálem, jež zahrnoval jeho dceru Cristinu a jejího manžela.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko varuje před cestami do Chorvatska, nákaza covid-19 se šíří…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem vydalo dnes Rakousko nejvyšší stupeň varování…

Evropské země kvůli covidu opět omezují cestování, počty nakažených rostou

14.08.2020 21:09 Některé země za poslední den zaznamenaly rekordní nárůst počtů nakažených koronavirem - Rakousko,…

EU zavede sankce vůči Bělorusku

14.08.2020 20:43 Ministři zahraničí Evropské unie se dnes na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že…

Počty nakažených rostou i v Itálii, za den skoro 600 nemocných

14.08.2020 19:43 V Itálii v posledních dnech opět rostou počty nově odhalených případů nákazy koronavirem, za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama