Kotleba odmítl vinu z extrémistického činu, před soudem stojí kvůli symbolice čísel 14 a 88

Obžalovaný šéf slovenské krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba dnes u soudu odmítl vinu v případu šeků s extremistickou symbolikou. Ve věci mu hrozí vězení a ztráta poslaneckého mandátu. LSNS v sobotních parlamentních volbách získala stejně jako před čtyřmi lety zhruba osm procent hlasů, tentokrát ale ve sněmovně obsadí více křesel.

Slovenský extremista Marián Kotleba

Prokuratura obžalovala Kotlebu za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici předal před téměř 400 pozvanými hosty třem rodinám finanční dar prostřednictvím symbolických šeků, každý v částce 1488 eur (37.600 korun). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice.

Kotleba u soudu využil svého práva v úvodní fázi procesu nevypovídat. Po výslechu jednoho ze svědků ale řekl, že jeho rodina dostala dar ve zmíněné hodnotě a že nešlo o žádné symboly 14 a 88.

Prostory obchodní akademie si podle její tehdejší ředitelky Dariny Šlosarové objednal Kotleba z pozice předsedy Banskobystrického kraje na 14. března 2017, tedy na den výročí vzniku válečného slovenského státu. Tehdejší Slovenská republika, ke které se LSNS hlásí, byla spjata s nacistickým Německem. Šlosarová u soudu řekla, že právě Banskobystrický kraj je zřizovatelem zmíněné obchodní akademie, která aulu školy poskytla Kotlebovi na zmíněnou akci bezplatně.

Jeden z obdarovaných Kotlebovými šeky u soudu řekl, že předseda LSNS na zmíněném slavnostním shromáždění hovořil také o tom, že akce se koná v den výročí vzniku slovenského státu. Svědek rovněž uvedl, že dopředu nevěděl o výši obnosu, který jeho rodina dostane. Podle něj o zmíněné finanční pomoci předem hovořil i s tehdejším poslancem parlamentu za LSNS.

Proces s Kotlebou byl letos v lednu krátce po zahájení odročen poté, co soudkyně oznámila, že jeho delikt bude možná posuzovat podle přísnějšího ustanovení trestního zákona než navrhovala prokuratura. To by znamenalo, že Kotlebovi by v případě uznání viny hrozilo až osmileté vězení.

Soudkyně odmítla několika důkazů včetně policejních dokumentů, které navrhla prokuratura. Zdůvodnila to tím, že nesplňují podmínky dané zákonem.

LSNS v novém 150členném parlamentu obsadí 17 křesel, v předchozím volebním období jí připadlo 14 mandátů. Strana znovu skončí v opozici. Povolební jednání s LSNS již předem odmítlo i vítězné hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, které sestavuje nový kabinet.

Obžalobu proti Kotlebovi projednává Specializovaný trestní soud se sídlem v Pezinoku nedaleko Bratislavy, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy a také extremistickými delikty.

Kotlebu přišli do soudní síně podpořit jeho sympatizanti. Mezi nimi byl i jeho stranický kolega Milan Mazurek, který loni přišel o poslanecký mandát poté, co ho slovenský nejvyšší soud pravomocně uznal vinným za protiromské výroky a uložil mu pokutu. V sobotních parlamentních volbách byl Mazurek díky přednostním hlasům opět zvolen poslancem, a to z posledního místa kandidátní listiny LSNS. Vzhledem k tomu, že uloženou pokutu zaplatil, byl jeho trest zahlazen a a Mazurek se mohl opět ucházet o hlasy voličů.

Zmíněné číslo 14 podle slovenské prokuratury odkazuje na počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v překladu zní: "Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí." Osmička má zastupovat osmé písmeno abecedy, kterým je H, a 88, tedy HH, je považováno za zkrácený tvar nacistického pozdravu Heil Hitler.

Německo jde ve stopách Česka. Chce od října zpoplatnit koronatesty

04.08.2021 11:58 Německo chce od poloviny října přestat nabízet bezplatné testy na koronavirus. V návrhu, který má k…

Ve Francii zastavili jedenáctiletého řidiče, vezl domů opilého otce

04.08.2021 08:19 Policisté ve městě Abbeville na severu Francie v noci z neděle na pondělí při silniční kontrole…

Německo hlásí za poslední den dalších 3571 případů nákazy koronavirem

04.08.2021 08:18 Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 3571 nových případů nákazy koronavirem a 25 úmrtí.…

Vysoce postavený kandidát na britského velvyslance v NATO ztratil…

03.08.2021 21:56 Vysoce postavený úředník, který v červnu ztratil utajované dokumenty britského ministerstva obrany,…

Tisíce lidí utíkají z domovů. Řecko spaluje masivní požár

03.08.2021 21:15 Území několika obcí severně od Atén dnes zachvátil velký požár. Své domovy musely opustit tisíce…

Při střelbě v jižním Švédsku byli těžce zraněni nejméně tři lidé

03.08.2021 19:57 Nejméně tři lidé byli dnes těžce zraněni při střelbě ve městě Kristianstad na jihu Švédska. Zranění…

Macron na sítích vyzdvihuje Francouze jako vynálezce očkování

03.08.2021 17:24 "Očkování, to je francouzské, vymyslel ho Louis Pasteur, už je to nějakou chvíli, a pomohlo vymýtit…

Stopy hackerského útoku, který vyřadil systémy italského regionu, směřují…

03.08.2021 16:14 Stopy hackerského útoku na systémy italského regionu Lazio podle vyšetřovatelů směřují do Německa.…

Plně očkovaná je v EU polovina všech obyvatel. Další na druhou dávku čekají

03.08.2021 14:41 Vakcínou proti covidu-19 je v zemích Evropské unie plně očkovaná polovina obyvatel. Alespoň jednu…

Bavorskou koalicí otřásá spor o očkování, konflikt Södera s vicepremiérem…

03.08.2021 12:10 Dlouhodobý spor mezi bavorským premiérem Markusem Söderem a tamním vicepremiérem Hubertem…

Související:

Právě se děje