Krematoria na Slovensku jsou přetížená, na zpopelnění se čeká i týdny

Krematoria na Slovensku jsou po výrazném nárůstu počtu úmrtí obyvatel po nákaze koronavirem vytížená, pozůstalí ve větší míře upřednostňují finančně méně nákladné zpopelnění ostatků svých zesnulých příbuzných před obvyklým pohřbem na hřbitově.

Urny, ilustrační foto
doporučujeme

Na kremaci se v některých regionech Slovenska čeká i několika týdnů. ČTK to řekl předseda Slovenské asociace pohřebních a kremačních služeb Ladislav Stríž. Upozornil na hrozící nedostatek míst pro uložení zesnulých do pohřbu, některé nemocnice již využily chladírenské návěsy.

Silná druhá vlna koronavirové nákazy zasáhla Slovensko v závěru loňska. Zejména od prosince v zemi výrazně přibylo pacientů, kteří podlehli covidu-19. V posledním měsíci loňska v pětimilionové zemi pod Tatrami zemřelo na toto onemocnění 1382 lidí, v lednu pak již 2461 osob a do poloviny února dalších 1583 pacientů. V přírůstku úmrtí po nákaze koronavirem v přepočtu na obyvatele se Slovensko v uplynulých dnech dostalo podle portálu ourworldindata.org na první místo na světě.

"Klienti hledají řešení, jak důstojně, ale méně nákladně pohřbívat. Stoupl zájem o kremace," uvedl Stríž. Dodal, že v některých regionech se na zpopelnění zesnulých čeká i tři týdny, ve slovenské metropoli zhruba týden. Jedna kremace trvá zhruba hodinu. Zatímco kremace podle něj přijde na 340 až 600 eur (8800 až 15.500 korun), tradiční poslední rozloučení s uložením rakve do hrobu stojí obvykle 900 až 1000 eur (23.300 až 25.900 korun). Chladné počasí a sníh navíc komplikují přípravy pohřbů na hřbitovech.

Na Slovensku je sedm krematorií, z toho jedno je dlouhodobě mimo provoz. Krematorium ve městě Nové Zámky zase minulý týden oznámilo, že z kapacitních důvodů uzavírá svůj provoz v zájmu zpopelnění již uložených tělesných ostatků. Následně toto krematorium musí podle Stríže vykonat údržbu zařízení.

Některé slovenské nemocnice kvůli nedostatku místa na patologiích již musely objednat chladírenské kamionové návěsy na uložení ostatků zesnulých. Stríž vyslovil obavy, že kvůli vyššímu počtu úmrtí nastane dominový efekt a pohřební služby nebudou mít dostatek místa na uložení ostatků zesnulých. Očekává totiž, že vzhledem k vytíženým kapacitám slovenských nemocnic v souvislosti s koronavirovou nákazou bude stoupat počet lidí, kteří zemřou ve svých domovech.

Karanténní omezení v souvislosti s koronavirem na Slovensku se vztahují i na konání pohřbů. Podle vyhlášky hlavního hygienika se pohřebních obřadů může zúčastnit nanejvýš šest lidí mimo personálu.

Pracovníci pohřebních služeb na Slovensku nebyli podle Stríže přednostně očkováni proti covidu-19 a mají obavy z nakažení koronavirem i kvůli tomu, že přicházejí do kontaktu s pozůstalými.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama