Krematoria na Slovensku jsou přetížená, na zpopelnění se čeká i týdny

Krematoria na Slovensku jsou po výrazném nárůstu počtu úmrtí obyvatel po nákaze koronavirem vytížená, pozůstalí ve větší míře upřednostňují finančně méně nákladné zpopelnění ostatků svých zesnulých příbuzných před obvyklým pohřbem na hřbitově.

Na kremaci se v některých regionech Slovenska čeká i několika týdnů. ČTK to řekl předseda Slovenské asociace pohřebních a kremačních služeb Ladislav Stríž. Upozornil na hrozící nedostatek míst pro uložení zesnulých do pohřbu, některé nemocnice již využily chladírenské návěsy.

Silná druhá vlna koronavirové nákazy zasáhla Slovensko v závěru loňska. Zejména od prosince v zemi výrazně přibylo pacientů, kteří podlehli covidu-19. V posledním měsíci loňska v pětimilionové zemi pod Tatrami zemřelo na toto onemocnění 1382 lidí, v lednu pak již 2461 osob a do poloviny února dalších 1583 pacientů. V přírůstku úmrtí po nákaze koronavirem v přepočtu na obyvatele se Slovensko v uplynulých dnech dostalo podle portálu ourworldindata.org na první místo na světě.

"Klienti hledají řešení, jak důstojně, ale méně nákladně pohřbívat. Stoupl zájem o kremace," uvedl Stríž. Dodal, že v některých regionech se na zpopelnění zesnulých čeká i tři týdny, ve slovenské metropoli zhruba týden. Jedna kremace trvá zhruba hodinu. Zatímco kremace podle něj přijde na 340 až 600 eur (8800 až 15.500 korun), tradiční poslední rozloučení s uložením rakve do hrobu stojí obvykle 900 až 1000 eur (23.300 až 25.900 korun). Chladné počasí a sníh navíc komplikují přípravy pohřbů na hřbitovech.

Na Slovensku je sedm krematorií, z toho jedno je dlouhodobě mimo provoz. Krematorium ve městě Nové Zámky zase minulý týden oznámilo, že z kapacitních důvodů uzavírá svůj provoz v zájmu zpopelnění již uložených tělesných ostatků. Následně toto krematorium musí podle Stríže vykonat údržbu zařízení.

Některé slovenské nemocnice kvůli nedostatku místa na patologiích již musely objednat chladírenské kamionové návěsy na uložení ostatků zesnulých. Stríž vyslovil obavy, že kvůli vyššímu počtu úmrtí nastane dominový efekt a pohřební služby nebudou mít dostatek místa na uložení ostatků zesnulých. Očekává totiž, že vzhledem k vytíženým kapacitám slovenských nemocnic v souvislosti s koronavirovou nákazou bude stoupat počet lidí, kteří zemřou ve svých domovech.

Karanténní omezení v souvislosti s koronavirem na Slovensku se vztahují i na konání pohřbů. Podle vyhlášky hlavního hygienika se pohřebních obřadů může zúčastnit nanejvýš šest lidí mimo personálu.

Pracovníci pohřebních služeb na Slovensku nebyli podle Stríže přednostně očkováni proti covidu-19 a mají obavy z nakažení koronavirem i kvůli tomu, že přicházejí do kontaktu s pozůstalými.

Související

Více souvisejících

Slovensko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) krematorium

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Mrazivé počasí na většině území na jednu noc odezní. Výstraha ale platí dál

Mrazivé počasí během nadcházející noci na většině území odezní, ale pro jeden kraj zůstává v platnosti výstraha před mrazem ve vegetačním období. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy