Kritizovaný migrační tábor na Kanárských ostrovech už neexistuje, byly v něm nelidské podmínky

Stovky migrantů, kteří pobývali v improvizovaném táboře v přístavu Arguineguín na jednom z Kanárských ostrovů, už byly umístěny do jiných zařízení. Tábor, kvůli němuž si španělská vláda vysloužila kritiku od nevládních organizací i od regionální vlády, byl dnes ráno podle deníku La Vanguardia už prázdný. Před několika týdny se v něm tísnilo v jednom okamžiku i na 2600 migrantů.

Španělské ministerstvo vnitra vyklizením areálu na ostrově Gran Canaria splnilo požadavek španělského ombudsmana, který minulý pátek vyzval k "okamžitému vyklizení tábora". Organizace Human Rigths Watch či Amnesty International upozorňovaly už týdny na nevyhovující podmínky v zařízení, kde běženci spali i na zemi. Řadu měsíců žádala španělskou vládu o řešení situace i regionální vláda Kanárských ostrovů, které se letos potýkají s nebývalou migrační vlnou.

??In #Spain migrants continue to arrive at port of #Arguineguin in #GranCanaria. pic.twitter.com/cNNcrEaSrY

— ©halecos Amarillosᴳᴸᴼᴮᴬᴸ ?ʷAͤNͣOͬNͤYˡMͤOᵍUͥSͦⁿ (@ChalecosAmarill) November 23, 2020

Jen v říjnu a v listopadu dorazilo na tyto ostrovy z Afriky přes 12.000 migrantů, uvedl dnes deník La Vanguardia. Od ledna tam doplulo přes 18.000 běženců, zatímco loni to bylo za celý rok necelých 1500 migrantů. Za tři listopadové dny podle místních médií připlulo na tyto ostrovy v Atlantiku stejně migrantů jako za celý loňský rok.

Stanový tábor v přístavišti obce Arguineguín, která má jen několik tisíc obyvatel a spadá pod město Mogán, zřídil Červený kříž jako rychlou pomoc migrantům zachráněným pobřežní stráží. Běženci v něm neměli strávit více než tři dny. Mnozí tam ale zůstávali týdny, protože místní úřady neměly kapacitu pro jejich ubytování. Umisťovaly je proto i do turistických zařízení a hotelů.

Španělská vláda je nechtěla převážet na pevninu kvůli obavám, že tak vyvolá "lavinový efekt" a ještě větší vlnu běženců. Ti připlouvají zejména z Marokem ovládané části Západní Sahary a ze Senegalu.

Tento měsíc španělská vláda zprovoznila nový tábor pro migranty nedaleko největšího města Kanárských ostrovů - Las Palmas de Gran Canaria. Tábor Barranco Seco má kapacitu asi 800 lidí a má sloužit jako dočasné přijímací středisko.

Související

Více souvisejících

uprchlíci uprchlické tábory Kanárské ostrovy Španělsko Human Rights Watch amnesty international

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy