Krize na ostrově Lesbos se zklidňuje, 9000 migrantů přemístěno do nového tábora

Do nového stanového tábora na řeckém ostrově Lesbos už se přesunulo zhruba 9000 žadatelů o azyl, a to deset dní poté, co tam lehl popelem nechvalně proslulý utečenecký tábor Moria. S odkazem na místní úřady o to dnes informovala agentura Reuters. Požár vypukl v Morii 9. září, v táboře žilo asi 12.000 lidí, což několikanásobně přesahovalo jeho zamýšlenou kapacitu.

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Obyvatelé zařízení pocházeli převážně z Afghánistánu, Sýrie a různých afrických zemí. Většina z nich zůstala po požáru bez pitné vody, jídla a přístupu k hygienickým zařízením. Podle úřadů však nikdo při neštěstí neutrpěl zranění.

Asi 9000 lidí se teď nově usídlilo v novém táboře Kara Tepe, který vyrostl nedaleko přístavu Mytilini. Několik set se jich také přesunulo do komunitního centra, které provozuje jedna z nevládních organizací.

Úřady testovaly všechny příchozí na koronavirus a 214 z nich umístili do izolace, protože jim vyšel pozitivní výsledek.

Doprava na přilehlých silnicích se začala po několika dnech vracet k normálu. Utečenci totiž po požáru sídlili na místních komunikacích. Otevírat se začaly rovněž místní obchody.

Řecká policie začala ve čtvrtek urychlovat snahu o přemístění žadatelů o azyl z vyhořelého tábora. Někteří z nich totiž nechtěli vstoupit do jiných zařízení, protože doufali, že by se po požáru mohli dostat pryč z ostrova a ocitnout se v jiných evropských zemích.

Úřady se domnívají, že požár v Morii založili samotní utečenci, kteří byli nespokojení s opatřeními, která správa tábora zavedla vzhledem k šíření koronaviru mezi jeho obyvateli. Šest lidí policie zatkla, teď čelí obviněním ze žhářství.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump, či Biden? Německo po volbách v USA nečeká okamžitou změnu…

27.10.2020 09:26 V Německu panuje přesvědčení, že volební vítězství republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa…

Vztahy s Trumpem jsou pošramocené. EU doufá v povolební změnu v Bílém domě

27.10.2020 08:57 Přesvědčení, že kandidát americké Demokratické strany Joe Biden by byl pro Evropu lepším…

Počet obětí covidu v Německu přesáhl 10 tisíc, nakažených nadále přibývá

27.10.2020 07:34 V Německu za poslední den přibylo 11.409 nově nakažených koronavirem. S nemocí covid-19 v zemi…

Možnost celostátní karantény ve Francii je stále pravděpodobnější

26.10.2020 20:10 Aktualizováno Francii kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru hrozí prodloužení zákazu nočního vycházení, zákaz…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama