Krize v Afghánistánu podle Borrella ukázala, že EU potřebuje síly rychlé reakce

Vlády členských zemí Evropské unie musí pokročit v plánech na vytvoření unijních sil rychlé reakce, aby byl blok lépe připraven na budoucí krize podobné té v současném Afghánistánu. Podle agentury Reuters to uvedl šéf evropské diplomacie Josep Borrell.

V rozhovoru zveřejněném v dnešním vydání italského deníku Il Corriere della Sera diplomat upozornil, že rychlé vyslání amerických vojáků v souvislosti se zhoršením bezpečnostní situace v Afghánistánu ukázalo Evropské unii potřebu urychlit snahy o vytvoření společné obranné politiky.

Afghánistán po stažení západních vojsk v první polovině tohoto roku ovládlo v srpnu radikální islamistické hnutí Tálibán. Kvůli zajištění ochrany evakuace svých občanů a spolupracujících Afghánců z kábulského letiště se do země narychlo vrátili vojáci Spojených států a některých dalších zemí.

"Musíme si vzít poučení z této zkušenosti (...) Jako Evropané jsme nebyli schopni vyslat do Kábulu 6000 vojáků pro zabezpečení oblasti. Spojené státy toho schopné byly, my nikoli," řekl Borrell s tím, že EU by měla disponovat vlastními "silami pro počáteční nasazení" 5000 vojáků. "Musíme být schopni rychle reagovat," dodal.

Čtrnáct členských zemí EU včetně Francie a Německa v polovině května navrhlo vytvoření jednotky rychlé reakce, která by byla vybavena loděmi a letadly a byla by schopna v případě potřeby poskytnout urychlenou pomoc vládám demokratických zemí.

Od roku 2007 fungují takzvaná bojová uskupení EU o 1500 vojácích, která však dosud nikdy nebyla nasazena kvůli neschopnosti vlád členských zemí domluvit se na způsobu, jak a kdy budou použity. Británie - bývalý člen EU - vytvoření bojových skupin v desetiletí po roce 2000 podporovala, ale nakonec odmítla schválit jejich nasazení kvůli domácímu odporu vůči čemukoli, co by připomínalo unijní armádu. S odchodem Británie z evropského bloku unijní politici věří, že mohou myšlenku společných jednotek rychlého nasazení oživit.

Související

Více souvisejících

Josep Borrell Afghanistán EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Už žádný Xbox a PlayStation. Putin nařídil vládě, aby vymyslela, jak vyrobit vlastní herní konzole

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil ruské vládě, aby hledala způsoby podpory výroby domácích herních konzolí, informuje ruská státní tisková agentura TASS. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy