Krvavá bitva na Dukle: Slováci a Češi si připomněli 75. výročí, veteráni dostali medaile

Představitelé Česka a Slovenska si dnes na slovensko-polském pomezí připomněli 75. výročí Karpatsko-dukelské operace, pokládané za jednu z nejkrvavějších bitev proti Němcům za druhé světové války. Významně se na ní podílela i československá jednotka pod velením generála Ludvíka Svobody. Slovenský ministr obrany Peter Gajdoš na Dukle vyznamenal pamětními medailemi deset válečných veteránů: pět ze Slovenska, čtyři z Česka a jedno ocenění udělil in memoriam.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Z ČR byli vyznamenáni Daniel Košťanský, brigádní generál Václav Kuchynka, nadporučice Božena Ivanová a podplukovník Josef Svoboda, řekla ČTK resortní mluvčí Danka Capáková.

"Musíme udělat vše, co je v našich silách, aby se Slovenská republika už nikdy nemohla stát snadnou obětí velmocenského nátlaku, ozbrojeného násilí a nepřátelské vojenské mašinérie," zdůraznila na pietní akci slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

"Byli ve správné chvíli na správném místě," ocenila dále bojovníky z Dukly před stovkami přítomných. "Všichni Češi, Slováci, Rusíni a příslušníci dalších národností, kteří tu v září a říjnu 1944 bojovali po boku sovětské armády, se na tomto místě neocitli náhodou, a proto oběť, kterou přinesli vlasti, z nich v mých očích nedělá oběti, ale hrdiny," řekla Čaputová.

"Chválabohu, že si vzpomněli, protože za 40 let totality jsem nedostal (vyznamenání) ani jednou. Jsem farář, za totality nám je nedávali," řekl novinářům devadesátiletý přímý účastník dukelské operace Košťanský. Nicméně dodal, že od pádu komunismu dostal 12 medailí - a nyní třináctou. Součástí programu vzpomínkových akcí za účasti vrcholných slovenských politiků, českého ministra obrany Lubomíra Metnara, zástupců Československé obce legionářské a válečných veteránů bylo kladení věnců na třech místech na východním Slovensku: u památníku bitvy o Dukelský průsmyk na slovensko-polském pomezí, u sochy generála Svobody a památníku sovětské armády ve Svidníku.

Karpatsko-dukelská operace měla podpořit Slovenské národní povstání (SNP). Toto ozbrojené protifašistické vystoupení Slováků vypuklo v srpnu roku 1944 a později bylo potlačeno. Slovensko se za druhé větové války dostalo pod silný vliv nacistického Německa.

V dukelské operaci bojovalo na sovětské straně přes 100.000 vojáků a také 1. československý armádní sbor pod velením Svobody proti asi stotisícové německé armádě. Akce trvala dva měsíce a vojska dobyla první postavení německé armády na československém území 6. října 1944.

Operace, která trvala od 8. září do 28. října 1944, je považována za největší a nejkrvavější bitvu východní fronty na slovenském území. U Dukly padlo kolem 20.000 vojáků Rudé armády. Ztráty československé jednotky, která měla v té době 16.000 vojáků, dosahovaly zhruba 2000 mužů, další tisíce utrpěly zranění.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU doufá, že Británie odejde z EU na konci října

17.10.2019 19:26 Všechny členské země doufají, že Británie z Evropské unie odejde v aktuálním termínu, tedy k 31.…

Brexit se blíží? Lídři zemí EU dohodu posvětili

17.10.2019 18:46 Lídři zemí Evropské unie dnes podpořili uzavřenou dohodu o britském odchodu ze společenství.…

Čaputová ukázala cestu, její úspěch dává naději, píše prestižní deník

17.10.2019 18:39 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová svým vítězstvím ve volbách a působením ve vrcholné politice…

Projde brexitová dohoda britským parlamentem? Rozhodne se v sobotu

17.10.2019 18:23 Dolní komora britského parlamentu schválila vládní plán mimořádného sobotního zasedání, na němž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama