Kurz svolal schůzku "chytré skupiny". Premiéři sedmi zemí včetně Babiše řešili covid

Šéfové vlád Rakouska, Česka, Řecka, Dánska, Norska, Izraele a Austrálie dnes spolu prostřednictvím videotelefonátu hovořili o koronavirové krizi. Schůzku svolal rakouský kancléř Sebastian Kurz, informoval na twitteru český premiér Andrej Babiš.

Sebastian Kurz
doporučujeme

Kurz uspořádal virtuální jednání předsedů vlád zemí ze skupiny, která se označuje za "Smart first movers" (Chytří první hybatelé) po delší době. Podobně si názory a zkušenosti s bojem proti koronaviru vyměňovali už na jaře a v létě, naposledy v červenci. Tehdy tyto země patřily díky včasným protiepidemickým opatřením mezi premianty v potlačování epidemie.

Premiéři si dopoledne vyměnili informace o přístupu svých zemí ke druhé vlně koronavirové pandemie. Podle rakouského kancléřství byl tématem i aktuální stav vývoje očkovacích látek proti koronaviru.

"Vyměnili jsme si názory na to, jak se vypořádat s druhou vlnou covidu-19 a o pokroku ohledně vývoje léků a vakcín," napsal Kurz na twitteru.

Babiš na stejné platformě rakouskému kancléři poděkoval za to, že svolal schůzku premiérů, kteří si podle něj stejně jako na jaře budou občas vyměňovat zkušenosti v boji s epidemií. "Austrálie, Izrael, Řecko, Dánsko, Norsko, všude je situace složitá, ale zlepšuje se," konstatoval Babiš. "Pomáhá omezení sociálních kontaktů a mobility. A velkým tématem byla dnes spolupráce zemí ve zdravotní oblasti," napsal dále český ministerský předseda.

Od léta se epidemická situace v jednotlivých zemích "chytré" skupiny vyvíjela velmi odlišně. Zatímco země jako Nový Zéland, jehož premiérka se však dnešního hovoru neúčastnila, nadále platí za vzorové v boji s koronavirem, Česko nebo Izrael druhá vlna silně zasáhla.

V Izraeli se už v uplynulých týdnech díky přísné celostátní uzávěře (lockdownu) podařilo denní počty nově infikovaných stlačit z více než 9000 z 30. září na nynějších několik stovek. Česko nadále v rámci EU vykazuje nejvíce nakažených a zemřelých na počet obyvatel, všímá si agentura APA.

V další zúčastněné zemi - Dánsku - na sebe v poslední době poutá pozornost šíření koronavirové mutace, která se vyskytla u norků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU chce zapomenout na spory s Trumpem a spolupracovat s USA. Dívejme se…

02.12.2020 16:32 Evropská unie chce po nástupu nového amerického prezidenta Joea Bidena výrazně posílit spolupráci…

Útok nožem v Haagu: Dva zranění, podle vyšetřovatelů nejde o terorismus

02.12.2020 16:15 Dva lidé byli zraněni při útoku nožem a požáru obchodu na hlavní nákupní třídě v centru…

Rakousko začne rozvolňovat. Otevře obchody a školy, od 24. prosince umožní…

02.12.2020 16:08 Aktualizováno Rakousko začne od pondělí uvolňovat přísná opatření, která přijalo v boji proti koronaviru. Na…

V Německu zemřelo na covid 487 pacientů za den, nejvíc od počátku epidemie

02.12.2020 16:07 Aktualizováno Německé úřady za 24 hodin zaznamenaly 487 úmrtí v souvislosti s covidem-19, od počátku epidemie jde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama