Kvůli koronaviru se méně očkuje, šéfka ECDC volá po nápravě

Kvůli obavám z koronaviru se v některých členských zemích Evropské unie zcela zastavilo nebo omezilo očkování proti dalším nemocem. Unijní země by jej měly plně obnovit a doočkovat zvláště skupiny dětí, které již měly vakcínu dostat.

popravy
doporučujeme

Prohlásila to dnes ředitelka Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) Andrea Ammonová, která odpovídala na dotazy europoslanců okolo vývoje pandemie nemoci covid-19.

Podle Ammonové je sice velmi málo zemí, které zcela přerušily očkování, a větší skupina států alespoň částečně ve vakcinaci pokračuje, nicméně "je jisté, že vznikají mezery" ve skupinách populace, které měly vakcíny dostat.

"Hned, jak tato pandemie skončí, musí být věnována zvláštní pozornost vakcinaci, jinak budeme mít vážný problém," řekla Ammonová, aniž se vyjádřila ke konkrétním zemím.

Šéfka ECDC mimo jiné také potvrdila, že ve většině zemí EU v posledních dnech trvale klesají počty nově nakažených či obětí covidu-19. Jediná země, kde míří křivky opačným směrem, je Bulharsko a bez výraznějších změn je situace v Polsku, Rumunsku a Švédsku.

Omezení, která zavedly evropské země, mají podle ní příznivý vliv nejen na šíření koronavirové nákazy, ale i na další snadno přenosné choroby. Výrazně méně se podle ní přinejmenším v některých státech šířil například norovirus, který v tomto období jinak velmi běžně způsobuje trávicí obtíže.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Na Slovensku se bez testu nesmí do práce, zavádí se úlevy pro…

27.01.2021 09:44 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

V Itálii bojují s mafií přetrháním rodinných vazeb

27.01.2021 08:54 Lucia řekla svým šestiletým dětem, aby rychle a potichu nasedly do auta. Ale až na palubě letadla,…

Útočník v německém Frankfurtu nožem zranil několik lidí

26.01.2021 22:06 Aktualizováno V úterý dopoledne došlo v německém Frankfurtu nad Mohanem k útoku, při kterém bylo zraněno několik…

V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 21:52 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama