Kvůli novým migrantům dorazila na Lesbos loď řeckého námořnictva

Na řecký ostrov Lesbos, kam v posledních dnech připlul větší počet běženců z Turecka, dorazila dnes loď řeckého námořnictva. Ta má nové migranty nalodit a odvézt zřejmě do migračního tábora na pevninu, vláda zatím neoznámila, kam to bude. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na ostrově Lesbos v posledních týdnech místní obyvatelé demonstrovali proti novým větším střediskům pro migranty a vláda se tam snaží mírnit napětí.

zdroj: YouTube

V noci a dnes na ostrov Lesbos kvůli silnému větru a bouřlivým vlnám nepřipluli žádní migranti, uvedla DPA. I loď řeckého námořnictva měla problémy zakotvit, napsal deník La Vanguardia. Na plavidlo mají být umístěni migranti, kteří připluli z Turecka v posledních několika dnech na Lesbos, vzdálený asi 30 kilometrů od turecké pevniny.

Běženci, mezi nimiž jsou i ženy a děti, od pondělka přespávají v přístavu Mytilini. Muži venku, ženy a děti v autobusech. Místní úřady jim zajistily jídlo a vodu. Podle pobřežní stráže je v této skupině 508 migrantů pět Syřanů, valná většina jsou Afghánci a Afričané, mimo jiné z Konga, Gambie a Nigérie.

Podle serveru Greek Reporter má loď řeckého námořnictva, původně určená k přepravě armádních vozidel, poskytnout dočasné ubytování pouze rodinám. Ostatní mají být umístěni v migračních táborech na ostrově, které jsou dlouhodobě přeplněné. Vláda tam ale chce do léta postavit nová a větší uprchlická zařízení, s přísnějším režimem.

Řecká vláda v úterý schválila opatření, jímž na měsíc pozastavuje přijímání žádostí o azyl od lidí, kteří nelegálně překročí řeckou hranici. Tento krok kritizují humanitární organizace i úřad Vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR), podle nichž to odporuje mezinárodnímu právu.

"Musí pochopit, že řecké hranice jsou zavřené. Tito lidé budou vráceni do svých zemí," citoval deník La Vanguardia Fotiose Garufaliase z pobřežní stráže na Lesbu. Podle něho se už tvrdý postoj řecké vlády projevil. "Počasí nám také pomohlo, ale důležité pro ochranu našeho pobřeží jsou společné operace námořnictva, armády a pobřežní stráže," dodal.

Na severním pobřeží Lesbu před časem jako dobrovolník nevládní organizace Lighthouse Relief (LHR) působil také Čech Damián Hruban, který dnes situaci popsal v e-mailu zaslaném několika českým médiím. Řeky podle něj nechali ostatní na holičkách, a někteří lidé se tak uchylují k obraně na vlastní pěst. "Místní kradou motory z člunů uprostřed úžiny mezi Lesbem a Tureckem. Skupina agresivních Řeků nenechá několik hodin vylodit uprchlíky v přístavu a trestá dobré lidi, co jim alespoň hází láhve s vodou, rozbíjí novinářům kamery," uvedl aktivista. Organizaci, v jejíchž řadách na Lesbu působil, vypálili prý ostrované tranzitní tábor, který usnadňoval distribuci oblečení.

Agresivní je podle Hrubana také řecká pobřežní stráž. "S cílem zastrašení mlátí posádku z lodi tyčí a následně střílí do vody pár metrů od nich," uvedl. Řecká policie podle něj dobrovolníky pravidelně kontroluje, aby jim bránila pomáhat uprchlíkům. Místní úřady podle aktivisty nejen komplikují práci dobrovolníků, ale "nepřímo ohrožují lidské životy".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nakažení na Maltě přibývají rekordním tempem

15.08.2020 17:46 Malta zaznamenala za poslední den vůbec nejvyšší přírůstek nových případů nákazy koronavirem od…

USA kvůli Rusku pošlou další americké vojáky do Polska

15.08.2020 16:28 Aktualizováno Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes podepsal ve Varšavě dohodu, která umožní vyslat další…

Zeman se chová jako nemocný starý muž, rozděluje Česko, píše německý tisk

15.08.2020 15:10 Miloš Zeman se chová stále více jako svéhlavý, starý a nemocný muž. V rozsáhlém materiálu o českém…

Dánsko kvůli koronaviru zavede povinné roušky v hromadné dopravě

15.08.2020 14:12 Dánsko zavede kvůli šíření koronaviru povinnost nosit v hromadné dopravě roušky. Opatření začne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama