Kvůli rozpočtu EU možná bude nutný další summit, prohlásil polský premiér Morawiecki

Podle polského konzervativního premiéra Mateusze Morawieckého bude možná kvůli příštímu rozpočtu Evropské unie a krizovému fondu koronavirové pomoci potřeba uspořádat další summit. Tomuto tématu se budou šéfové vlád a států sedmadvacítky věnovat na své schůzce, která začne už ve čtvrtek. Morawiecki dnes také uvedl, že v současné chvíli nelze vyloučit žádný scénář.

Mateusz Morawiecki
doporučujeme

Polská a maďarská vláda jsou připraveny unijní rozpočet na roky 2021 až 2027 a s ním spojený fond v celkové hodnotě přes 1,8 bilionu vetovat, protože vyplácení unijních peněz má být nově podmíněné dodržováním principů právního státu.

"Může se stát, že bude potřebný další summit, ale také se chystáme na to, že mohou přijít dlouhé měsíce rozhovorů a vyjednávání. Připravujeme se také samozřejmě na rozpočtové provizorium," řekl dnes Morawiecki na tiskové konferenci. "Vyloučit nelze v této situaci žádné scénáře," dodal šéf polské vlády z národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Mluvčí polské vlády uvedl, že dnes se ve Varšavě sejde s Morawieckým jeho maďarský protějšek Viktor Orbán. Podle agentury PAP se později k jednání připojí také vicepremiér a předseda PiS Jaroslaw Kaczyński a Zbigniew Ziobro a Jaroslaw Gowin. Tito politici stojí v čele menších stran, které vládnou společně s Právem a spravedlností.

Podle obou zemí, s nimiž již několik let vedou unijní orgány řízení kvůli obavám z ohrožování nezávislosti justice a médií nebo omezování nevládních organizací, nemá podmíněnost oporu v unijních smlouvách.

Rozpočtové provizorium by znamenalo, že EU bude od příštího roku hospodařit tak, že na každý měsíc bude mít k dispozici dvanáctinu letošního rozpočtu. Zatímco například zemědělské dotace či humanitární pomoc to neohrozí, na nové projekty ze strukturálních fondů, z nichž vůbec nejvíc čerpá Polsko, peníze nebudou.

Partneři v EU vládám ve Varšavě a v Budapešti vzkazují, že od nich potřebují signál, jestli od svého veta upustí nebo na něm dále trvají. Není vyloučené, že nouzový fond vznikne bez účasti těchto dvou zemí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku dál roste, přibylo 2376 nakažených. Na…

25.01.2021 21:54 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika…

Estonsko má poprvé v čele vlády ženu

25.01.2021 20:38 Estonsko má poprvé v čele vlády ženu. Nástupcem Jüriho Ratase, který před necelými dvěma týdny…

Německá vláda varuje před "temným mrakem" mutací

25.01.2021 20:31 Lidé v Německu se musí podle německé vlády připravit na rychlé rozšíření vysoce nakažlivých mutací…

AstraZeneca musí jasně vysvětlit omezení dodávek, řekla členka EK

25.01.2021 19:01 Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení firmy AstraZeneca, proč v prvním období dodá zemím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama