Kypr přijal 120 uprchlíků. Další záchrannou operaci hlásí loď Open Arms

Do přijímacího střediska umístily úřady na Kypru celkem 120 syrských uprchlíků. Skupina se na ostrov dostala lodí z Turecka a kromě dospělých je v ní také 20 dětí včetně 14, které jsou bez doprovodu. Další záchranunou operaci na moři dnes ohlásila španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms. Její loď pomohla u libyjského pobřeží 73 uprchlíkům z člunu.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Kyperská policie dnes podle agentury AP oznámila, že ve skupině 120 Syřanů je 97 mužů, 20 dětí a tři ženy. Za každé místo ve člunu převaděčům zaplatili 4000 dolarů (asi 92.000 korun).

Jejich člun byl nalezen ve středu u jihovýchodního cípu Kypru, odkud byl eskortován do přístavu. Syřané řekli, že vypluli z jihotureckého Mersinu, když předtím v několika skupinách přešli syrsko-tureckou hranici.

Kyperské úřady upozorňují, že příliv uprchlíků vyčerpává ubytovací kapacity na ostrově, a požádaly ostatní členské země Evropské unie, aby se podílely na řešení.

Ve skupině, kterou zachránilo plavidlo Open Arms, jsou dvě děti ve věku tří a čtyř let a také 24 nezletilých lidí bez doprovodu. Podle španělské organizace někteří z běženců mají na těle jizvy po zásahu střelnou zbraní, trpí šokem a podchlazením.

Ve středu jiná humanitární loď Ocean Viking zachránila na moři u Libye 30 uprchlíků.

V říjnu se do EU dostalo téměř 17.000 běženců, což je méně než v září. Za prvních deset měsíců letošního roku se počet nových uprchlíků snížil o 16 procent na 107.900 lidí. Trasu přes východní Středomoří si zvolily dvě třetiny z nich.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přístup k Rusku a migraci? Zahraniční politika EU se patrně radikálně změní

09.12.2019 21:55 Aktualizováno Země Evropské unie musejí být jednotné ve vztahu k Rusku i k problémům typu migrace či klimatických…

Kolaps v okolí Paříže: Kolony aut přesáhly 600 kilometrů, metro jezdí…

09.12.2019 21:15 Aktualizováno Pátý den časově neomezené stávky kvůli vládnímu plánu reformy důchodového systému přinesl ve…

V Paříži se schází normandská čtyřka, řeší se mír na Ukrajině

09.12.2019 20:37 Aktualizováno Prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj se dnes poprvé v Paříži setkali…

Americká armáda plánuje velké cvičení v Evropě, pošle sem tisíce vojáků

09.12.2019 20:05 Aktualizováno Spojené státy v rámci rozsáhlého cvičení s evropskými státy NATO pošlou v dubnu a květnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama