La Manche pod náporem uprchlíků, počet pokusů o překonání kanálu roste

Počet migrantů, kteří se pokoušejí dostat přes Lamanšský průliv z Francie do Británie, se oproti loňskému roku zdvojnásobil. Uvedl to francouzský námořní úřad, podle nějž se touto cestou od ledna pokusilo proniknout 1473 běženců, zatímco za celý loňský rok to bylo 586 migrantů.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

O boji proti migraci v Lamanšském průlivu budou ve čtvrtek v Paříži jednat francouzský ministr vnitra Christophe Castaner a jeho britská kolegyně Priti Patelová.

V roce 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize, úřady žádné pokusy migrantů o přeplutí Lamanšského průlivu nezaznamenaly. V roce 2016 bylo v průlivu zachráněno 164 migrantů, o rok později 47. Migranti se v moři mezi Francií a Británií začali ve větších počtech objevovat loni v listopadu. Od té doby jejich množství podle úřadů "pomalu, ale jistě roste". Nezabránilo tomu ani lednové posílení pobřežních hlídek na moři i na souši, píše AFP.

zdroj: YouTube

Třicet kilometrů průlivu v jeho nejužším bodě se někteří migranti pokoušejí dokonce přeplavat. Minulý pátek bylo na pláži v belgické obci Zeebrugge nalezeno tělo osmačtyřicetiletého Iráčana, který patrně takto vyrazil z jedné pláže na severu Francie.

"Toto je jistě více medializované, ale v poměru s každodenní prací celníků a četníků nesrovnatelné. V kamionech nalézáme daleko více migrantů," řekl AFP její policejní zdroj.

Pašeráci lidí podle úřadů kupují v Německu, Nizozemsku a Belgii malé čluny, které schovávají do písku. Pak své zákazníky dopraví na severofrancouzské pobřeží a ti si už musí poradit sami.

Rostoucí počet pokusů podle úřadů souvisí s příchodem irácké komunity, které se v oblasti okolo Calais a Dunkerku nepodařilo usadit, a s přísnějšími silničními a železničnímu kontrolami v tunelu pod Lamanšským průlivem. Aktivisté také tvrdí, že migranti jsou terčem policejního zastrašování. Řadu z nich k pokusu o přeplutí kanálu inspirují ti, kterým se to podařilo.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slováci si v ulicích připomněli vraždu Kuciaka

20.09.2019 21:16 Po více než půl roce dnes Slováci opět vyšli do ulic na shromáždění připomínající loňskou vraždu…

Statisíce lidí po celém světě demonstrovali proti klimatickým změnám

20.09.2019 19:23 Stovky tisíc lidí po celém světě dnes politikům svým protestem v ulicích měst ukázaly, že považují…

Evropská komise odpoví na žádost o zveřejnění dopisu Babišovi do konce…

20.09.2019 19:03 Evropská ombudsmanka posunula termín, do něhož měla Evropská komise odpovědět na její žádost o…

Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Svět zažil další vlnu protestů…

20.09.2019 17:22 Aktualizováno K demonstracím za lepší ochranu klimatu, které se konají po celé planetě, se dnes sešli mladí lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama