Lékaři bez hranic budou zachraňovat migranty ve Středozemním moři

Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) začne zachraňovat migranty ve Středozemním moři. MSF nasadí v oblasti vlastní loď, která bude pomáhat plavidlům s migranty v nesnázích, uvedla dnes agentura EFE. Podle organizace Itálie a Malta postupně omezují pátrací a záchranné akce ve Středomoří. Italský premiér Mario Draghi ve středu uvedl, že žádný utečenec nebude ponechán sám v italských vodách.

Eurozpravy.cz

Ve střední oblasti Středozemního moře se od května výrazně zvýšil počet migrantů, již se pokoušejí připlout z Libye a Tuniska do Itálie. V neděli a pondělí ráno dorazilo na italský ostrov Lampedusa přes dva tisíce lidí. Podle posledních čísel do Itálie letos doplulo přes 13.000 migrantů, třikrát více než ve stejném období v předchozím roce. Podle odhadů mezinárodních organizací ale během plavby nejméně 500 lidí zahynulo.

"Musíme se vrátit na moře, protože ve střední oblasti Středozemního moře se stále umírá," uvedla předsedkyně Lékařů bez hranic v Itálii Claudia Lodesaniová. Podle ní evropské pobřežní státy, a hlavně Itálie a Malta, "postupně přestaly vykonávat pátrací a záchranné akce". Země navíc brání aktivitám organizací, jež provozují záchranné lodě, uvedla představitelka MSF.

Italský premiér Mario Draghi ve středu v parlamentu uvedl, že jeho vláda jedná na bilaterální úrovni s Libyí a Tuniskem. Draghi řekl, že italská vláda obě země vyzvala k silnějšímu dohledu nad hranicemi a účinnějšímu potírání aktivit převaděčů. Na úrovni Evropské unie se italská vláda snaží, aby byla obnoveno věrohodné a účinné přerozdělení migrantů, již přistáli v Itálii. Premiér však odmítl, že by Itálie zanedbávala své povinnosti. "V italských výsostných vodách nesmí nikdo zůstat opuštěný," prohlásil.

Spolupráci s Libyí kritizují humanitární organizace. Podle nich migrantům zastaveným a vráceným do Libye tamní pobřežní hlídkou hrozí v táborech porušování lidských práv, mučení a smrt.

MSF bude ve Středomoří provozovat loď Geo Barents, která je registrována pod norskou vlajkou. Loď dříve sloužila k seismickým průzkumům, organizace ji nechala přestavit, aby mohla pojmout nejméně 300 lidí. Na palubě je také klinika či sál pro těhotné ženy. Organizace působí ve Středozemním moři s přestávkami od roku 2015 a uvádí, že poskytla pomoc více než 81.000 osob.

Témata: EZ

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Slovensko prodá a daruje vakcíny Sputnik V, téměř nikdo o ně nejeví zájem

23.06.2021 12:33 Slovensko prodá a daruje velkou většinu z 200.000 dovezených dávek ruské vakcíny Sputnik V proti…

V Polsku sílí spekulace o návratu expremiéra Tuska

23.06.2021 10:36 V Polsku sílí spekulace o návratu bývalého premiéra a následně šéfa Evropské rady, nyní předsedy…

Související:

Právě se děje