Lékaři bez hranic budou zachraňovat migranty ve Středozemním moři

Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) začne zachraňovat migranty ve Středozemním moři. MSF nasadí v oblasti vlastní loď, která bude pomáhat plavidlům s migranty v nesnázích, uvedla dnes agentura EFE. Podle organizace Itálie a Malta postupně omezují pátrací a záchranné akce ve Středomoří. Italský premiér Mario Draghi ve středu uvedl, že žádný utečenec nebude ponechán sám v italských vodách.

Ve střední oblasti Středozemního moře se od května výrazně zvýšil počet migrantů, již se pokoušejí připlout z Libye a Tuniska do Itálie. V neděli a pondělí ráno dorazilo na italský ostrov Lampedusa přes dva tisíce lidí. Podle posledních čísel do Itálie letos doplulo přes 13.000 migrantů, třikrát více než ve stejném období v předchozím roce. Podle odhadů mezinárodních organizací ale během plavby nejméně 500 lidí zahynulo.

"Musíme se vrátit na moře, protože ve střední oblasti Středozemního moře se stále umírá," uvedla předsedkyně Lékařů bez hranic v Itálii Claudia Lodesaniová. Podle ní evropské pobřežní státy, a hlavně Itálie a Malta, "postupně přestaly vykonávat pátrací a záchranné akce". Země navíc brání aktivitám organizací, jež provozují záchranné lodě, uvedla představitelka MSF.

Italský premiér Mario Draghi ve středu v parlamentu uvedl, že jeho vláda jedná na bilaterální úrovni s Libyí a Tuniskem. Draghi řekl, že italská vláda obě země vyzvala k silnějšímu dohledu nad hranicemi a účinnějšímu potírání aktivit převaděčů. Na úrovni Evropské unie se italská vláda snaží, aby byla obnoveno věrohodné a účinné přerozdělení migrantů, již přistáli v Itálii. Premiér však odmítl, že by Itálie zanedbávala své povinnosti. "V italských výsostných vodách nesmí nikdo zůstat opuštěný," prohlásil.

Spolupráci s Libyí kritizují humanitární organizace. Podle nich migrantům zastaveným a vráceným do Libye tamní pobřežní hlídkou hrozí v táborech porušování lidských práv, mučení a smrt.

MSF bude ve Středomoří provozovat loď Geo Barents, která je registrována pod norskou vlajkou. Loď dříve sloužila k seismickým průzkumům, organizace ji nechala přestavit, aby mohla pojmout nejméně 300 lidí. Na palubě je také klinika či sál pro těhotné ženy. Organizace působí ve Středozemním moři s přestávkami od roku 2015 a uvádí, že poskytla pomoc více než 81.000 osob.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jaderné zbraně se přesunou na orbitu? Rusko vetovalo rezoluci o zastavení zbrojení ve vesmíru

Rusko ve středu vetovalo návrh rezoluce OSN předložené Spojenými státy a Japonskem, která vyzývá všechny státy světa, aby zabránily závodům v jaderném zbrojení ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy