Lékaři po celém světě nemají roušky. Veřejnosti nepomohou ani rukavice, dodávají experti

Od dnešní půlnoci vstoupí v Česku v platnost zákaz vycházení bez ochrany obličeje. Nařízení se nevztahuje na nutnost používat rukavice, podle vědců by ale ani nedávalo smysl. Nošení rukavic by měl dodržovat lékařský personál, v řadách veřejnosti ale může vyvolat opačný efekt, stejně jako roušky. Ty už nyní chybí lékařským pracovníkům po celém světě, a na vině je i veřejnost, která masky vykoupila, navzdory tomu, že je podle některých expertů nepotřebuje, protože s nimi neumí zacházet.

Vědci už dříve prokázali, že koronavirus SARS-CoV-2 způsobující nemoc Covid-19 se šíří jak vzduchem, tak skrze předměty. Poslední výzkum vědců amerického institutu NIAID dokonce ukázal, že ve vzduchu přežije koronavirus až tři hodiny a na plastovém či nerezovém povrchu dokonce i tři dny. 

Logicky by se proto nabízelo vybavit obyvatele rouškami či respirátory a rukavicemi, aby se možný kontakt s koronavirem minimalizoval. Někteří vědci se ale domnívají, že to není dobrý nápad. Tvrdí totiž, že lidé na tyto "doplňky" nejsou zvyklí, a proto hrozí že namísto jejich ochrany před koronavirem dojde k pravému opaku a infikují sami sebe.

"Nemyslím si, že k něčemu jsou, jen dají lidem falešný pocit bezpečí, připraví je o čas a vytvářejí více poptávky po něčem, co je zbytečné, stejně jako masky," řekl směrem k rukavicím podle agentury AFP Amesh Adalja, vedoucí vědecký pracovník Johns Hopkinsova Centra v Baltimore.

Ochranné rukavice může navzdory varováním expertů potkat stejný osud, jako ochranné masky, resp. roušky. Těch je už nyní podle agentury AFP pro zdravotníky globální nedostatek. A hrozí, že se problém bude zhoršovat.

Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom doporučuje nosit ochrannou masku na veřejnosti jen v případě, že máte podezření, že jste nakaženi, nebo máte někoho nakaženého doma. V tu chvíli je ale zároveň doporučeno nevycházet.

"Maska může chránit před nakažením jen do určité míry, nejdůležitější věcí, kterou může udělat každý, je mýt si ruce, držet ruce dál od obličeje a dodržovat velmi přesnou hygienu," uvedl podle agentury ředitel divize pro mimořádné události Mike Ryane.

Toto doporučení nebylo vydáno bez důvodu. WHO odhaduje, že zdravotničtí pracovníci po celém světě budou potřebovat nejméně 89 milionů masek měsíčně pouze k léčbě nemoci Covid-19. V odhadu tedy nejsou započítány masy pro zdravotní pracovníky v rizikovém prostředí nebo pro chirurgy.

Jenže masky jakéhokoliv druhy, roušky i respirátory, jsou nedostatkovým zbožím po celém světě. A jak upozorňují některé úřady, varování, aby veřejnost maskami zbytečně neplýtvala, se míjí účinkem.

"Překvapuje mě, když vidím z okna své kanceláře mnoho lidí, kteří na ulici, nosí masky, i když to neodpovídá našim doporučením," uvedl francouzský ministr zdravotnictví Olivier Veran.

Náměstek ministra zdravotnictví Jerome Salomon dodává, že lidé masky nosit neumí, neřídí se oficiálními radami, a díky tomu jim masky na obličeji škodí víc, než kdyby je neměli. "Lidé si masky upravují, díky tomu mají potenciál je kontaminovat. Přitom pokud někdo přišel do kontaktu s virem, bude právě na masce," uvedl.

Podle vědců i úřadů je nejdůležitější, aby si lidé nesahali na obličej. Koronavirus se totiž přenáší vzduchem i sliznicemi, riziko kontaminace tak zůstává velmi vysoké i přesto, že si lidé vezmou roušku. 

V žádném případě to ale neznamená, že by lidé měli nařízení vlády ignorovat. K ochraně obličeje by jim ale spíše měly sloužit podomácku vyrobené roušky, ostatně ani ty zdravotnické podle vědců neposkytují stoprocentní ochranu před koronaviry. 

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

lékaři WHO (Světová zdravotnická organizace) Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 4 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

Andrej Babiš a Monika Babišová se po 30 letech oficiálně rozcházejí

Předseda hnutí ANO a někdejší premiér Andrej Babiš se rozchází se svou manželkou Monikou. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy