Lékaři vyléčili druhého pacienta s virem HIV

Na světě se vyléčil druhý člověk s virem HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Muž z Londýna ukončil antoretrovirální léčbu před více než 30 měsíci a jeho testy na přítomnost HIV jsou nyní negativní. Za vyléčením podle lékařů stojí transplantace kostní dřeně, kterou podstoupil kvůli rakovině. S odvoláním na článek ve vědeckém magazínu The Lancet HIV o tom dnes informoval zpravodajský web BBC.

Přidejte svůj názor

virus HIV
doporučujeme

Čtyřicetiletý Adam Castillejo původem z Venezuely, podstoupil v Londýně transplantaci kostní dřeně v rámci léčby Hodgkinova lymfomu, což je zhoubné nádorové onemocnění mízních uzlin. Dárce kmenových buněk, které mu byly transplantovány, měl neobvyklou genetickou mutaci díky, níž jsou nositelé imunní vůči viru HIV. Nyní je tak proti HIV chráněn i Castillejo.

Do současné doby je muž z Londýna teprve druhým člověkem po Američanovi Timothym Rayi Brownovi, označovaném jako berlínský pacient, u kterého po skončené léčbě není vir HIV detekován. U Browna lékaři HIV zjistili v roce 1995 a po jedenácti letech se u něj rozvinula ještě leukémie. V roce 2007 a poté znovu v roce 2008 mu lékaři v Berlíně transplantovali kostní dřeň od dárce s mutací, díky které jsou nositelé imunní vůči viru HIV. Brown ihned po první transplantaci přestal užívat antivirotika a do současné doby u něj testy neodhalily přítomnost viru HIV.

Původně nebyla identita londýnského pacienta známá, nyní se ale rozhodl ukázat tvář. Informace o jeho pravděpodobném vyléčení byla zveřejněna již před rokem. S definitivním tvrzením, že se vyléčil, byli však lékaři opatrní a oznámili to až nyní, jelikož desítky měsíců po ukončení léčby nemá v krvi, spermatu ani tkáni vir HIV.

"Téměř jistě to představuje vyléčení HIV," uvedl vedoucí výzkumu Ravindra Kumar Gupta z Cambridgeské univerzity a dodal, že muž je skoro dva a půl roku v remisi a bez antiretrovirální léčby.

Transplantace zmíněných kmenových buněk se nicméně pravděpodobně nestane léčbou pro miliony pacientů na světě žijících s HIV. Jde totiž o invazivní terapii primárně využívanou k léčbě rakoviny, nikoli HIV. Současná antiretrovirální léčba je navíc velmi efektivní, což znamená, že pacienti mohou i virem žít dlouhý a naplněný život. Gupta v této souvislosti uvedl, že léčba, kterou podstoupil Castillejo, je riskantní a je poslední možností využívanou pro pacienty s HIV, kteří mají zároveň maligní nálezy. "Nejde proto o léčbu, která by byla široce nabízena pacientům s HIV, kteří podstupují úspěšnou antiretrovirální terapii," dodal. Vyléčený pacient nicméně podle BBC představuje naději, že lék na HIV přinese moderní genová terapie.

Témata: hiv | lékaři | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Denní počet obětí koronaviru ve Španělsku je nejnižší za týden

04.04.2020 12:33 Ve Španělsku zemřelo za posledních 24 hodin 809 lidí nakažených koronavirem, oproti pátečním údajům…

Na Slovensku v pátek přibylo 21 nově nakažených koronavirem

04.04.2020 12:29 Počet nových případů nemoci COVID-19 na Slovensku v pátek stoupl o 21. Celkem tak má Slovensko 471…

Německo hlásí přes 85 500 případů nákazy koronavirem a 1154 obětí

04.04.2020 12:07 V Německu bylo k dnešnímu dopoledni zaznamenáno již 85.559 případů nákazy koronavirem, infekci…

Názory na nošení roušek ve světě se různí, povinné jsou v Česku

04.04.2020 11:07 Prezident Donald Trump oznámil, že americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy