Léková agentura chce zkoumat další možný lék na koronavirus

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes dala doporučení pro další výzkum účinků léčiva regdanvimab, které podle výrobce může snížit riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19. Preparát jihokorejské firmy Celltrion zatím není schválený k užívání v zemích EU, podle EMA ale první výsledky testování naznačují, že jeho nasazení může snížit počet pacientů s covidem-19, kteří potřebují hospitalizaci.

Léky, ilustrační foto
doporučujeme

EMA dnes také zmírnila pravidla pro skladování vakcín proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Nově se budou moci tyto očkovací látky v časovém období dvou týdnů převážet a skladovat za teplot od minus 25 do minus 15 stupňů Celsia, a bude tedy stačit jejich umístění ve standardních mrazicích zařízeních. Dosud se vyžadovalo skladování při teplotách minus 90 stupňů Celsia, což znamenalo, že se těmito vakcínami mohlo očkovat jen ve velkých centrech vybavených mrazničkami pro extrémně nízké teploty, napsala agentury DPA.

Lék regdanvimab označovaný také zkratkou CT-P59 je podle výrobce směsí monoklonálních protilátek proti covidu-19. U pacientů, kterým byl podán, podle testů snižuje riziko komplikací a zhoršení stavu, a pomáhá tak předcházet hospitalizacím a nutnosti napojení na kyslíkové přístroje.

"Výsledky nejsou nicméně natolik průkazné, abychom v této chvíli mohli dospět ke spolehlivému závěru ohledně pozitivních účinků léku," uvedla EMA ve svém prohlášení.

EMA v současné době vyhodnocuje i data týkající se podobných protilátkových preparátů od firem Eli Lilly a Regeneron. I tyto léky fungují na bázi monoklonálních protilátek, které mají virus zneškodnit tím, že ho napadnou na pevně definovaném cíli.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo ukončí stálé kontroly na hranicích s Českem

13.04.2021 14:33 Aktualizováno Německo ve středu ukončí stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února kvůli…

Itálie začne testovat kombinaci AstraZeneky s jinými vakcínami

13.04.2021 13:37 Římská nemocnice Lazzara Spallanzaniho dnes oznámila, že začne testovat kombinace vakcíny proti…

Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

13.04.2021 12:23 Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama