Lidé na Slovensku kvůli koronaviru omezili kontakty se svým okolím

Na Slovensku letos kvůli koronaviru zcela omezilo společenské kontakty s jinými lidmi mimo členů své domácnosti nejvíce obyvatel od první vlny epidemie nemoci covid-19, kterou země zaznamenala loni na jaře. Vyplynulo to z průzkumu Slovenské akademie věd (SAV) a dalších institucí. S cílem omezit shromažďování lidí a mobility v souvislosti se šířením koronaviru slovenské úřady dříve zavedly karanténní opatření.

Slovensko, ilustrační foto
doporučujeme

Na přelomu letošního ledna a února 39,3 procenta Slováků v sondáži uvedlo, že úplně omezilo kontakty s osobami mimo své domácnosti. To byl největší podíl respondentů od loňského dubna. Více než polovina (54,2 procenta) obyvatel země schůzky přerušila částečně. Jen 6,5 procenta dotazovaných přiznalo, že kontakty s okolím vůbec neomezilo.

Necelá polovina dotázaných také uvedla, že při setkáních s kolegy v práci vždy nosí roušku nebo respirátor. Další zhruba čtvrtina respondentů tvrdila, že tak činí ve většině případů. Nošení roušek nebo jiný způsob zakrytí úst a nosu jsou na Slovensku povinné.

"Lednový lockdown respondenti dodržovali přísněji než lockdown v době prvního celoplošného testování (loni na podzim - pozn.ČTK). Tato skutečnost spolu s téměř rekordními úrovněmi obav z koronaviru a deklarovaným dodržováním opatření naznačuje, že za nelepšící se situaci v zemi může spíše nová mutace viru než masové porušování opatření," uvedl sociolog Miloslav Bahna ze Sociologického ústavu SAV.

Průzkumy ohledně koronaviru SAV a partnerské organizace uskutečňují na Slovensku na reprezentativní skupině 1000 respondentů od loňského března.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lídři EU jednají o spolupráci s NATO i posilování vlastní obrany

26.02.2021 10:46 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes debatují o tom, jak vyvážit posilování obranné…

ONLINE: Přes 14 tisíc nově nakažených. Česko je nejhorší v EU, počet…

26.02.2021 10:30 Aktualizováno V Česku přibylo ve čtvrtek 14 457 nově nakažených lidí. Počet úmrtí s koronavirem se k dnešní osmé…

Polští mladíci letěli do Mexika za prací, namísto toho přišli o orgány

26.02.2021 08:11 Polskem otřásl osud dvou dvacetiletých mladíků, kteří tento měsíc odletěli do Mexika za přislíbenou…

Nakažlivější mutace koronaviru je v Česku. Vláda zváží omezení pohybu

25.02.2021 22:05 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama