Lidé prožívají na pražském letišti několikadenní horor, píše zahraniční tisk

Případ Poláka Pawla Jurského, který nuceně strávil čtyři dny na pražském letišti, není ojedinělý, tvrdí polská média s odvoláním na polské diplomaty v Česku. "Polák prožil horor na letišti v Praze. Není sám," uvedla v titulku veřejnoprávní televize TVP, která na svém webu - stejně jako například soukromá zpravodajská stanice TVN 24 - převzala zprávu polské agentury PAP. Případ souvisí s omezeními za současné pandemie nemoci covid-19.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Letiště Václava Havla Praha
doporučujeme

Jurski se přes Prahu snažil vrátit z Nizozemska do vlasti, ale úřady ČR mu podle něj znemožnily opustit letištní tranzit, vstoupit na české území a po zemi pokračovat v cestě do Polska. "Imigrační policie se odvolávala na ministerstvo vnitra, to zase na imigrační policii," řekl ČTK.

Z tohoto rozhovoru citují i polská média, připomínající, že až ve čtvrtek muže na letišti vyzvedl konzul polského velvyslanectví v Praze, který zorganizoval návrat do Polska přes Český Těšín. Konzul Artur Lukiańczyk podle PAP vyzvedl Jurského spolu s další osobou, která měla stejný problém.

"Na letišti jsou další Poláci, kteří se nejspíše budou muset vrátit do Nizozemska," dodala agentura. Připomněla, že linka mezi Amsterdamem a Prahou zůstává jedním z mála pravidelných letů, obnovených po přerušení většiny operací z pražského letiště.

Konzul Lukiańczyk řekl PAP, že polské diplomatické zastoupení nótami žádalo o povolení k tranzitu polského občana, vracejícího se do vlasti. Uvedl, že předpisy počítají s tím, že se tranzit občana členského státu Evropské unie na základě nóty povolí.

"Jurského případ není ojedinělý. České úřady z neznámých příčin neposuzují kladně všechny nóty polského zastoupení," zdůraznil konzul. Na letišti jsou podle něj další Poláci, kteří se nejspíše budou muset vrátit letem KLM do Nizozemska.

"KLM prodává letenky a nestará se, co se děje poté. Nevaruje cestující o předpisech platných v Česku a na Letišti Václava Havla není zastoupení této společnosti, které by mohlo řešit otázky ohledně případného návratu do Nizozemska," upozornil Lukiańczyk.

Česko kvůli epidemii koronaviru omezilo možnosti vstupu cizinců na své území. Bez překážek, ale s negativním testem na koronavirus, smějí přijet jen cizinci s trvalým či dočasným povolením k pobytu. Ve výjimečných situacích je na 72 hodin a v podnikatelských či vědeckých cílech dovolen vstup občanů EU.

Předpisy dovolují také tranzit občanů zemí EU vracejících se do vlasti. V takové situaci ale musí být cesta předem ohlášena diplomatickou nótou, dodal PAP.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 sužuje svět už půl roku: Šest milionu nakažených, téměř 370 tisíc…

31.05.2020 08:56 Nový typ koronaviru se objevil počátkem loňského prosince v Číně, šířit se začal z…

V Německu vzrostl počet nakažených koronavirem, reprodukční číslo je vyšší…

31.05.2020 08:12 V Německu přibylo za posledních 24 hodin 286 případů nákazy koronavirem, což je téměř o 500 méně…

Jak rozvrátit Libyi? Ministerstvo USA varuje před zákeřnou metodou Ruska

30.05.2020 21:54 Aktualizováno Maltské úřady zadržely falešné bankovky libyjské měny v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů (cca…

Epidemie ve Francii polevuje. Denní počet úmrtí na covid-19 se drží pod…

30.05.2020 20:09 Ve francouzských nemocnicích zaznamenali v minulých 24 hodinách 57 úmrtí s covidem-19. Denní počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy