Lidé v Rumunsku míří k prezidentským volbám

K volebním urnám v Rumunsku dnes ráno přišli první voliči, kteří rozhodují o příštím prezidentovi. Podle údajů volební komise za prvních pár hodin od otevření volebních místností odvolilo téměř 11 procent voličů. Rumuni vybírají mezi favorizovanou stávající hlavou státu, Klausem Iohannisem, a 13 dalšími kandidáty, podle průzkumů mají však reálnou šanci do druhého kola postoupit pouze tři z nich.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Rumunsko, ilustrační foto
doporučujeme

Od otevření volebních místností přišli k volbám již přes dva miliony Rumunů, zatím nejvyšší účast hlásí župy na jihu země. K volbám dnes může přijít až 18,2 milionu voličů, včetně několika milionů Rumunů, kteří žijí v zahraničí. V posledních dvou prezidentských volbách se účast v prvním kole pohybovala těsně pod 55 procenty.

Jasným favoritem prvního kola je podle průzkumů současný prezident Iohannis. Kandidát vládní Národní liberální strany (PNL), by mohl podle průzkumů v prvním kole dostat kolem 45 procent hlasů.

Z druhého místa do druhého kola s největší pravděpodobností postoupí buď donedávna úřadující premiérka Viorica Dancialová, jež stojí v čele Sociálnědemokratické strany (PSD), nestraník, herec a bývalý europoslanec Mircea Diaconu či poslanec za opoziční Svaz záchrany Rumunska (USR) Dan Barna.

Volební místnosti se uzavřou dnes ve 20:00 SEČ, krátce poté budou k dispozici první odhady výsledků na základě průzkumů mezi voliči. Oficiální výsledky se očekávají v pondělí ráno. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, rozhodne se mezi dvěma kandidáty ve druhém kole, jež je stanoveno na 24. listopadu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svoboda vybojovaná sametovou revolucí není samozřejmá, varuje Jourová

11.11.2019 22:06 Sametová revoluce přinesla před třiceti lety obyvatelům tehdejšího Československa svobodu a…

Atlantik vyplavuje několik týdnů ve Francii balíčky s čistým kokainem

11.11.2019 18:30 Už několik týdnů nacházejí obyvatelé francouzského atlantického pobřeží při procházkách na pláži…

Francii zasáhlo silné zemětřesení. Několik zraněných, stovky domů…

11.11.2019 17:39 Aktualizováno Jihovýchod Francie dnes kolem poledne zasáhlo zemětřesení o síle 5,4 stupně. Otřesy trvaly několik…

Kiska a Fico opět v sobě. Na Slovensku vznikl blok proti vládnímu Směru-SD

11.11.2019 17:37 Aktualizováno Tři neparlamentní politické formace na Slovensku, jejichž preference dohromady činí 28 procent,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama