Lidé v Rumunsku míří k prezidentským volbám

K volebním urnám v Rumunsku dnes ráno přišli první voliči, kteří rozhodují o příštím prezidentovi. Podle údajů volební komise za prvních pár hodin od otevření volebních místností odvolilo téměř 11 procent voličů. Rumuni vybírají mezi favorizovanou stávající hlavou státu, Klausem Iohannisem, a 13 dalšími kandidáty, podle průzkumů mají však reálnou šanci do druhého kola postoupit pouze tři z nich.

Rumunsko, ilustrační foto
doporučujeme

Od otevření volebních místností přišli k volbám již přes dva miliony Rumunů, zatím nejvyšší účast hlásí župy na jihu země. K volbám dnes může přijít až 18,2 milionu voličů, včetně několika milionů Rumunů, kteří žijí v zahraničí. V posledních dvou prezidentských volbách se účast v prvním kole pohybovala těsně pod 55 procenty.

Jasným favoritem prvního kola je podle průzkumů současný prezident Iohannis. Kandidát vládní Národní liberální strany (PNL), by mohl podle průzkumů v prvním kole dostat kolem 45 procent hlasů.

Z druhého místa do druhého kola s největší pravděpodobností postoupí buď donedávna úřadující premiérka Viorica Dancialová, jež stojí v čele Sociálnědemokratické strany (PSD), nestraník, herec a bývalý europoslanec Mircea Diaconu či poslanec za opoziční Svaz záchrany Rumunska (USR) Dan Barna.

Volební místnosti se uzavřou dnes ve 20:00 SEČ, krátce poté budou k dispozici první odhady výsledků na základě průzkumů mezi voliči. Oficiální výsledky se očekávají v pondělí ráno. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, rozhodne se mezi dvěma kandidáty ve druhém kole, jež je stanoveno na 24. listopadu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černošského producenta,…

30.11.2020 08:23 Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta…

Řidiči hazardují a ignorují pravidla. Kvůli covidu téměř prázdné silnice…

30.11.2020 08:07 Na rakouských silnicích je v těchto dnech minimální provoz kvůli protikoronavirovým omezením pohybu…

V Německu se covidem nakazilo dalších 11 169 lidí, vzrostl počet obětí…

30.11.2020 07:29 V Německu za 24 hodin přibylo dalších 11.169 případů nákazy koronavirem, tedy o něco více než před…

Rakousko po 7. prosinci nečeká překotné rozvolňování. Masivní omezení…

29.11.2020 21:33 Aktualizováno Až v Rakousku 7. prosince skončí současná přísná opatření proti koronaviru, žádné překotné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama