Lídři EU: Chceme investiční dohodu s Čínou, musí ale být férová

Obchodní vztahy Evropské unie s Čínou mohou být motorem zotavení ekonomiky po pandemii covidu-19, musí však být férovější a vyváženější. Po dnešní videokonferenci unijních lídrů s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem to řekl předseda Evropské rady Charles Michel.

Charles Michel během summitu EU. (19.8.2020)
doporučujeme

Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové musí Čína přestat klást evropským firmám překážky v přístupu na svůj trh. O nezbytné vyváženosti vztahů hovořila také německá kancléřka Angela Merkelová.

"Evropa musí být hráčem, ne hřištěm," řekl Michel novinářům po zhruba dvouhodinovém jednání, které bylo náhražkou za summit zrušený kvůli koronavirové nákaze.

Obě strany původně chtěly letos uzavřít významnou investiční dohodu, o níž jednají již šestým rokem. I kvůli pandemii se však vyjednávání dále protáhla a ani dnešek jejich rozuzlení nepřiblížil.

Podle Merkelové je dohodu stále možné uzavřít ještě v letošním roce. "Politická vůle je na obou stranách," řekla. Zda se tak skutečně stane, ale zaručit odmítla.

Lídři unijních institucí dávají najevo, že podpis investiční dohody připadá v úvahu jen tehdy, pokud Čína změní svůj přístup například v otázce státní podpory svých firem.

"Čína nás musí přesvědčit, že stojí za to investiční dohodu uzavřít," poznamenala po dnešním jednání šéfka unijní exekutivy. Přes určitá sblížení podle ní zůstávají stále nevyřešené dvě zásadní otázky. Jednou z nich je přístup unijních firem na čínský trh, druhou pak ekologická udržitelnost investic.

Evropské firmy čelí "příliš mnoha překážkám", což by unie chtěla změnit zvláště v klíčových odvětvích nových technologií či dopravy, prohlásila von der Leyenová.

Za krok správným směrem označil Michel dnešní podpis dohody o ochraně stovky geograficky unikátních evropských a čínských potravinářských a zemědělských produktů. Stejný názor zastává i Merkelová, která na tiskové konferenci v Berlíně k dohodě řekla, že je to dobrá zpráva pro vinaře u řeky Mosely či pro bavorské pivo. Dodala, že další regionální značky na seznam brzy jistě přibudou.

Dohoda, kterou Merkelová považuje za praktický příklad spolupráce, by měla snížit ztráty řady evropských výrobců prodávajících své zboží na čínském trhu. Čína byla loni po Británii a Spojených státech třetím největším příjemcem exportu potravinářského a zemědělského zboží z 27 unijních zemí. Z Evropy se do nejlidnatější země světa vyvezly produkty za 14,5 miliardy eur (téměř 390 miliard Kč).

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Evropská komise navrhla nový azylový systém, má urychlit návraty migrantů

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Evropská komise dnes představila návrh nového azylového a migračního systému, do kterého by se…

Lukašenko přes pokračující protesty složil prezidentskou přísahu, podle…

23.09.2020 22:06 Aktualizováno Alexandr Lukašenko dnes nečekaně složil přísahu a již pošesté za sebou nastoupil do funkce…

Francie potřetí za týden hlásí přes 13 000 nově nakažených

23.09.2020 21:59 Francie potřetí během šesti dnů eviduje více než 13.000 nových případů nákazy koronavirem během 24…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama