Lídři EU proberou problémy s vakcínami a omezeními na hranicích

Další společný postup proti koronavirové nákaze nabírající v řadě zemí na síle bude hlavním tématem dvoudenní videokonference prezidentů a premiérů států Evropské unie. Lídři budou ve čtvrtek hledat způsob, jak urychlit unijní distribuci covidových vakcín či předejít sporům okolo omezení na hranicích. Páteční část videosummitu pak věnují mimo jiné plánům posilování bezpečnostní spolupráce.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Šéfové států a vlád se letos podruhé na dálku spojí v době, kdy se ve velké části unijních zemí rozbíhá očkování pomaleji, než se předpokládalo, a některé si stěžují na nedostatek vakcín. Předseda Evropské rady Charles Michel lídry před videosummitem ujistil, že cílem EU je rychlejší pokračování vakcinace. "To znamená urychlit proces autorizace vakcín, stejně jako jejich produkci a distribuci," uvedl šéf unijních summitů v tradičním zvacím dopise.

Brusel se od začátku roku potýká s výpadky dodávek některých výrobců a zvláště velké problémy má s britskou firmou AstraZeneca. Ta podle dnešních informací agentury Reuters nenaplní množství dávek přislíbených unijním zemím pro druhé čtvrtletí letošního roku. EU se podle Michela bude snažit podporovat spolupráci mezi výrobci vakcín a přesvědčit je, aby dodržovali slíbené dodávky, případně navýšili výrobu. Na summitu podle diplomatů patrně dojde i na diskusi o podnětu skupiny zemí, zda z veřejných peněz financovat rozšíření kapacit výroby vakcín, aby měly unijní státy v budoucnu dostatek látek na očekávaná přeočkování.

Politické vůdce čeká také diskuse o přísných cestovních omezeních, která v současnosti kvůli obavám ze šíření nakažlivějších mutací viru uplatňují některé státy, mimo jiné Německo na hranicích s Českem.

"Jde o to zachovat rovnováhu mezi omezením zbytných cest a fungováním jednotného trhu," řekl dnes novinářům k očekávané debatě vysoce postavený unijní činitel. Navrhované společné prohlášení lídrů hovoří o nutnosti omezit cestování, zachovat však zároveň například plynulý provoz kamionů. To se vzhledem k požadovaným covidovým testům pro jejich řidiče například na německo-české hranici v minulých dnech nedařilo.

Německo či Belgie, která zcela zakázala zbytné cesty svých obyvatel do zahraničí, čelí spolu s dalšími čtyřmi zeměmi výtkám Evropské komise, na něž musí reagovat do příštího týdne.

Lídři se ve čtvrtek budou bavit i o nutnosti podrobněji zjišťovat podíl nových mutací na pozitivních testech či o možnostech budoucího uznávání celounijních očkovacích certifikátů pro cesty přes hranice. Na něj tlačí zvláště jižní země spoléhající na příjmy z turistického ruchu. Podle zmíněného činitele se však vzhledem k rezervovanějšímu přístupu zemí jako Německo či Francie žádná zásadní shoda neočekává.

Páteční část videokonference bude věnována zejména plánovanému posilování obranné spolupráce EU. Na stole budou mít prezidenti a premiéři návrh nové společné obranné strategie počítající s rozšířením společných obranných projektů včetně možného vývoje nových obranných systémů. S lídry se na dálku spojí generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, s nímž proberou možnosti další kooperace obou vzájemně se prolínajících bloků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843 případů

13.04.2021 22:02 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nizozemsko neuvolní karanténu ani po čtyřech měsících, oznámil Rutte

13.04.2021 20:30 Nizozemsko prodlouží přísná opatření přijatá kvůli pandemii nejméně do konce dubna. Oznámil to dnes…

Ve Švédsku přibývá nakažených nejrychleji v Evropě

13.04.2021 19:56 Aktualizováno Ve Švédsku nyní přibývá nakažených nejrychleji v Evropě a země hlásí největší zatížení jednotek…

Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín proti covidu v Evropě

13.04.2021 18:00 Aktualizováno Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama