Lídři zemí EU chtějí posílit společný postup proti terorismu

Země Evropské unie by v zájmu efektivnějšího boje proti terorismu měly mimo jiné zlepšit výměnu informací mezi bezpečnostními složkami nebo účinněji předcházet radikalizaci náboženských skupin.

Charles Michel (vpravo) na summitu EU
doporučujeme

Vyzvali k tomu dnes prezidenti a premiéři, kteří na unijním summitu v Bruselu odsoudili nedávné teroristické útoky ve Francii a v Rakousku. Chtějí také, aby úřady v unii rázněji postupovaly vůči nelegálním informacím zveřejňovaným na internetu.

"Jsme jednotní v boji proti terorismu a násilnému extremismu. Ve světle těchto útoků na základní práva a svobody bude EU stát za svými společnými hodnotami," shodli se lídři ve společných závěrech summitu.

Šéfové států a vlád v obavách z šíření radikální větve islámu v některých evropských mešitách chtějí zajistit, aby "náboženská výchova a vzdělávání byly v souladu se základními evropskými právy a hodnotami". Předseda Evropské rady Charles Michel v této souvislosti nedávno navrhl vznik evropského střediska pro vzdělávání imámů, jehož prostřednictvím chce předcházet vlivu radikálních duchovních.

Lídři unijních zemí se rovněž usnesli, že chtějí co nejdříve zamezit šíření teroristických videí a další propagandy po internetu. Státy EU se ve čtvrtek předběžně shodly s Evropským parlamentem na návrhu nařízení, na jehož základě budou muset sociální sítě závazně do hodiny odstraňovat příspěvky s teroristickým obsahem. Evropská komise také počítá s úpravou pravidel týkajících se nelegálního obsahu příspěvků v rámci nové normy o digitálních službách, kterou chce navrhnout příští týden.

Summit rovněž vyzval k důsledným kontrolám vnějších hranic EU s využitím databází potenciálně nebezpečných osob a k posílení mandátu evropské policejní agentury Europol, který navrhla Evropská komise.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo oznámilo 12.257 nových infekcí, 349 úmrtí

24.01.2021 06:59 Německo dnes ohlásilo 12.257 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s…

Německo zpřísní kontroly cestujících Čechů

24.01.2021 05:12 Česká republika se dnes pro Německo oficiálně stává vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokým počtům…

Strategie pro život po uzávěře je ještě daleko, míní Laschet

23.01.2021 20:02 Dlouhodobá strategie otvírání po plošné uzávěře nebude až do léta možná. Řekl to dnes podle…

Francouzský zdravotní ústav navrhl dávat druhou dávku vakcíny až po 42…

23.01.2021 18:27 Aktualizováno Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama