Líheň koronaviru. Karanténa v německém okrese Gütersloh bude ještě týden

Přísná karanténní opatření kvůli šíření koronaviru z místních jatek budou pro statisíce lidí v německém okrese Gütersloh platit přinejmenším do 7. července. Na tiskové konferenci to dnes oznámil premiér spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Armin Laschet. V okrese Warendorf, který byl od minulého úterý rovněž v karanténě, se ale opatření v noci z úterý na středu zruší.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Masokombinát firmy Tönnies ve městě Rheda-Wiedenbrück v okrese Gütersloh se stal v posledních týdnech významných ohniskem šíření koronaviru v Německu. V polovině června musely do karantény tisíce zaměstanců jatek a jejich rodinných příslušníků. Byla mezi nimi i řada zahraničních pracovníků z Rumunska, Bulharska a Polska. Nákaza koronavirem se prokázala asi u 1500 pracovníků.

Minulý týden úřady oznámily, že od středy budou platit v sousedících okresech Gütersloh a Warendorf přísná karanténní opatření. V prvním z nich žije asi 365.000 lidí, v druhém asi 278.000. Celkem se tak opatření dotkla více než 640.000 lidí. Uzavřené jsou ve dvojici okresů nyní školy a školky, kina, muzea, divadla, bary, bazény či další vnitřní sportoviště. Cestovat mimo hranice okresů ale mohou všichni lidé vyjma nakažených.

Regionální ministerský předseda Laschet oznámil, že přísná opatření v okrese Warendorf úterní půlnocí skončí, v okrese Gütersloh budou ale platit ještě další týden, tedy přinejmenším do 7. července.

Podle aktuálních dat Institutu Roberta Kocha (RKI) je okres Gütersloh nyní jediným v Německu, v němž se za posledních sedm dní nakazilo koronavirem více než 50 lidí na 100.000 obyvatel. V okrese Warendorf, ve kterém žije řada zaměstnanců masokombinátu Tönnies, klesla už minulý týden tato hodnota pod kritickou hranici 50. Podle dnešních údajů se tu za poslední týden nakazilo 22 lidí na 100.000 obyvatel.

Premiér Laschet uvedl, že se koronavirus šířil hlavně mezi zaměstnanci jatek Tönnies. Pokud se ze statistiky tito lidé vyjmou, nakazilo se podle něj v okrese Gütersloh za poslední týden jen asi 23 a v okrese Warendorf jen asi pět osob na 100.000 obyvatel.

Na zpracovatelskou firmu Tönnies se kvůli masivnímu rozšíření koronaviru snesla vlna kritiky a to hlavně kvůli podmínkám práce jejích zaměstnanců i podmínkám, v jakých ubytovává pracovníky z ciziny. Kdy se jatka znovu otevřou, zatím není jasné.

Celkem se v Německu koronavirem nakazilo podle dnešních dat 193.761 osob. S covidem-19 dosud v zemi zemřelo 8961 osob.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německá kontrarozvědka varuje před poskytováním dat Číňanům

09.07.2020 23:06 Německá kontrarozvědka dnes varovala zákazníky před poskytováním osobních dat čínským platebním…

Lidé si během koronakrize ověřovali informace, dezinformátoři mají různé…

09.07.2020 22:12 Aktualizováno ROZHOVOR – Dezinformace a šíření fake news je jeden z nejpalčivějších problémů poslední doby.…

Na Baleárských ostrovech se budou znovu muset nosit roušky

09.07.2020 21:52 Turisty oblíbené Baleárské ostrovy, kam patří i Mallorca a Ibiza, chtějí po víkendu zavést povinné…

Rakousko zavede semaforový covidový systém na úrovni svých okresů

09.07.2020 21:43 Rakousko zavede semaforový systém pro mapování koronavirové epidemie na svém území. Každý okres…

Související:

Právě se děje

Další zprávy