Lipsko zachvátily nepokoje. Demonstranti stavěli barikády, na policisty házeli kameny

V Lipsku na východě Německa pokračovaly v sobotu večer třetím dnem po sobě násilné demonstrace proti rostoucím cenám nemovitostí a postupu policie při zásahu proti squatterům. Záhy po začátku protestu se na strážníky snesla sprška kamení, následovaly potyčky mezi policií a převážně levicovými demonstranty. Dnes o tom informovala agentura DPA.

V Lipsku pokračovaly demonstrace. (6.9.2020)
doporučujeme

"Bezprostředně poté, co se dal pochod do pohybu, přilétly na strážníky a budovy z davu účastníků kameny, zapalovala se i pyrotechnika," řekla mluvčí místní policie Mandy Heimannová s tím, že kvůli "nepřátelské situaci" se policie rozhodla akci ukončit. Potyčky tím ale neskončily a v ulicích se odehrávaly scény, kdy strážníci honili účastníky rozpuštěného shromáždění, informuje tagesschau.de.

Několik desítek osob bylo zatčeno, z nichž 15 bude čelit trestnímu stíhání. Dva strážníci byli zraněni a zapálen byl jeden z jejich vozů. Pilota vrtulníku, který kroužil nad místem manifestace, demonstranti oslepovali laserovými ukazovátky.

zdroj: YouTube

Podle policie se na začátku demonstrace shromáždilo na 500 lidí, jejich konečný počet však Heimannová nesdělila. Po půlnoci se na místě zdržovalo stále kolem 150 osob, z nichž některé posprejovaly projíždějící tramvaj, stavěly barikády a zapalovaly popelnice. Škody police dosud nevyčíslila.

Násilí poznamenalo rovněž protesty, které se v největším saském městě odehrály ve čtvrtek a v pátek. V obou případech byli napadeni policisté, devět z nich utrpělo lehká zranění. Podle šéfa lipské policie Torstena Schultzeho byli útočníci "levicoví extremisté". Protesty se očekávají i dnes.

Spouštěčem demonstrací byla akce squatterů, kteří obsadili několik domů, jež policie následně silou vyklidila. Aktivisté z levicově alternativní čtvrti Connewitz poté vyzvali k demonstraci na podporu squattingu, osvobození od kapitalismu a proti takzvané gentrifikaci - vytlačování méně movitých lidí z původního místa bydliště vlivem rostoucích cen nemovitostí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová nechce zavírat ekonomiku, omezí se ale oslavy

29.09.2020 17:56 Udržení ekonomiky v chodu a zachování otevřených škol a školek je německou prioritou v době…

Německý expert nastínil další vývoj koronaviru. Prozradil, k čemu dojde…

29.09.2020 17:07 Aktualizováno Covidu se v dohledné době pravděpodobně nezbavíme. Podle německého experta je ale šance, že se…

Podezřelý z útoku v Paříži použil falešnou identitu, zneužíval sociální…

29.09.2020 16:51 Podezřelý ze spáchání pátečního útoku před bývalou redakcí satirického časopisu Charlie Hebdo…

Nakažených přibývá. Německá vláda chce omezit shromažďování a prodej…

29.09.2020 16:39 Aktualizováno Německá vláda chce v rámci nových opatření proti šíření koronaviru omezit v rizikových oblastech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama