Lipsko zachvátily nepokoje. Demonstranti stavěli barikády, na policisty házeli kameny

V Lipsku na východě Německa pokračovaly v sobotu večer třetím dnem po sobě násilné demonstrace proti rostoucím cenám nemovitostí a postupu policie při zásahu proti squatterům. Záhy po začátku protestu se na strážníky snesla sprška kamení, následovaly potyčky mezi policií a převážně levicovými demonstranty. Dnes o tom informovala agentura DPA.

V Lipsku pokračovaly demonstrace. (6.9.2020)
doporučujeme

"Bezprostředně poté, co se dal pochod do pohybu, přilétly na strážníky a budovy z davu účastníků kameny, zapalovala se i pyrotechnika," řekla mluvčí místní policie Mandy Heimannová s tím, že kvůli "nepřátelské situaci" se policie rozhodla akci ukončit. Potyčky tím ale neskončily a v ulicích se odehrávaly scény, kdy strážníci honili účastníky rozpuštěného shromáždění, informuje tagesschau.de.

Několik desítek osob bylo zatčeno, z nichž 15 bude čelit trestnímu stíhání. Dva strážníci byli zraněni a zapálen byl jeden z jejich vozů. Pilota vrtulníku, který kroužil nad místem manifestace, demonstranti oslepovali laserovými ukazovátky.

zdroj: YouTube

Podle policie se na začátku demonstrace shromáždilo na 500 lidí, jejich konečný počet však Heimannová nesdělila. Po půlnoci se na místě zdržovalo stále kolem 150 osob, z nichž některé posprejovaly projíždějící tramvaj, stavěly barikády a zapalovaly popelnice. Škody police dosud nevyčíslila.

Násilí poznamenalo rovněž protesty, které se v největším saském městě odehrály ve čtvrtek a v pátek. V obou případech byli napadeni policisté, devět z nich utrpělo lehká zranění. Podle šéfa lipské policie Torstena Schultzeho byli útočníci "levicoví extremisté". Protesty se očekávají i dnes.

Spouštěčem demonstrací byla akce squatterů, kteří obsadili několik domů, jež policie následně silou vyklidila. Aktivisté z levicově alternativní čtvrti Connewitz poté vyzvali k demonstraci na podporu squattingu, osvobození od kapitalismu a proti takzvané gentrifikaci - vytlačování méně movitých lidí z původního místa bydliště vlivem rostoucích cen nemovitostí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

V Itálii zemřela desetiletá dívka kvůli TikToku. Snažila se omdlít

22.01.2021 21:43 Italské úřady začaly vyšetřovat smrt desetileté dívky, která se udusila kvůli "zkoušce odvahy" na…

Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí

22.01.2021 20:03 Aktualizováno Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí a zpřísněná opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama