Litevský prezident si přeje unijní sankce proti Lukašenkovi

Litevský prezident Gitanas Nauséda vybídl Evropskou unii, aby sankce uvalila i přímo na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nauséda to řekl předsedovi Evropské rady Charlesu Michelovi v telefonickém rozhovoru, uvedla dnes agentura TASS s odvoláním na komuniké prezidentské kanceláře.

Gitanas Nauséda
doporučujeme

V samotném Bělorusku pokračují protesty proti autoritářskému režimu sedmým týdnem. Server Tut.by dnes informuje o studentských stávkách a lidských řetězech solidarity v ulicích Minska. Nezávislá média také informují, že policie na letišti v Minsku zadržela slavnou basketbalistku Jelenu Levčenkovou, hvězdu běloruské reprezentace. Soud podle listu Naša Niva už sportovkyni poslal na 15 dnů za mříže za účast na nedělních demonstracích proti Lukašenkovi a neuposlechnutí příkazů policie.

"Evropské země jedny za druhou vyhlašují proti Bělorusku sankce. EU by měla předvést pevné odhodlání a neprodleně zavést sankce, zahrnující Alexandra Lukašenka," citovalo komuniké prezidentova slova. Nauséda vyzval šéfa Evropské rady, aby debatu o této otázce zařadil na pořad nadcházejícího unijního summitu

Ministři zahraničí "sedmadvacítky" zatím nebyli s to sankce proti běloruskému režimu vyhlásit, protože potřebnou jednomyslnost blokuje Kypr, domáhající se unijních sankcí proti Turecku.

Unijní diplomacie navrhla dát na "černou listinu" čtyři desítky lidí spojených s Lukašenkovým režimem, ale bez samotného Lukašenka, protože některé státy chtějí pokračovat v dialogu s Minskem.

Země EU neuznaly výsledek srpnových prezidentských voleb, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily Lukašenka, vládnoucího bývalé sovětské republice již 26 let. Podle unie nebyly volby demokratické a spravedlivé a Lukašenkův režim tvrdým potlačováním následných protestů porušuje lidská práva.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump, či Biden? Německo po volbách v USA nečeká okamžitou změnu…

27.10.2020 09:26 V Německu panuje přesvědčení, že volební vítězství republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa…

Vztahy s Trumpem jsou pošramocené. EU doufá v povolební změnu v Bílém domě

27.10.2020 08:57 Přesvědčení, že kandidát americké Demokratické strany Joe Biden by byl pro Evropu lepším…

Počet obětí covidu v Německu přesáhl 10 tisíc, nakažených nadále přibývá

27.10.2020 07:34 V Německu za poslední den přibylo 11.409 nově nakažených koronavirem. S nemocí covid-19 v zemi…

Možnost celostátní karantény ve Francii je stále pravděpodobnější

26.10.2020 20:10 Aktualizováno Francii kvůli rostoucímu počtu případů koronaviru hrozí prodloužení zákazu nočního vycházení, zákaz…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama