Litva: EU nečinností kolem Běloruska oslabuje svou důvěryhodnost

Nečinnost Evropská unie ohledně současné krize v Bělorusku oslabuje důvěryhodnost unijní zahraniční politiky. Běloruská opozice potřebuje konkrétní pomoc, uvedl litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius v dnešním vydání britského deníku The Financial Times.

Linas Linkevičius (litevský ministr)
doporučujeme

EU musí podporovat demokracii a čelit ruskému vlivu v Bělorusku, řekl v rozhovoru šéf litevské diplomacie s tím, že společenství by mělo běloruské opozici především poskytnout "konkrétní pomoc".

"Někdy reagujeme příliš pozdě a naše opatření jsou rozdrobená a na společnost či lidi u moci neudělají žádný dojem," řekl Linkevičius pro Financial Times. "Běloruský národ by se neměl cítit opuštěný."

Linkevičius dodal, že by upřednostňoval, aby EU uvalila na běloruské činitele sankce stejně jako to učinily pobaltské země - kromě Litvy též Lotyšsko a Estonsko. Na sankčním seznamu této trojice se kromě běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka ocitlo 29 dalších běloruských představitelů.

EU se minulý týden shodla na podobě sankčního seznamu osob odpovědných za volební podvody a následné represe v Bělorusku. Lukašenko na něm ale nefiguruje.

K sankcím proti běloruským činitelům zodpovědným za falšování voleb a násilné potlačování protestů vyzvala v sobotu také vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, připomíná agentura Reuters. Prostřednictvím videospojení hovořila před Radou bezpečnosti OSN z litevského hlavního města Vilniusu, kam se uchýlila poté, co Lukašenko zahájil represe v důsledku demonstrací proti volebním podvodům.

Běloruský prezident se potýká s vlnou protestů a stávek poté, co jej úřady minulý měsíc prohlásily vítězem prezidentských voleb z 9. srpna. Podle opozice byl ovšem výsledek zmanipulovaný a neuznala ho mimo jiné ani EU. Lukašenko volební podvody popírá a nejeví žádné známky ochoty k ústupkům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý expert nastínil další vývoj koronaviru. Prozradil, k čemu dojde…

30.09.2020 22:00 Aktualizováno Covidu se v dohledné době pravděpodobně nezbavíme. Podle německého experta je ale šance, že se…

Španělsko chystá uzavření měst včetně Madridu

30.09.2020 21:50 Španělsko dnes v rámci boje s koronavirem schválilo nová opatření týkající se cestování do měst…

Kaczyński bude vicepremiérem polské vlády, koalice si prochází krizí

30.09.2020 19:05 Aktualizováno Vlivný předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se stane členem…

Nizozemská vláda přehodnotila názor na roušky, doporučení se rozšiřuje

30.09.2020 18:33 Nizozemská vláda dnes doporučila občanům, aby nosili roušky na veřejných místech, kde není možné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama