Litva: EU nečinností kolem Běloruska oslabuje svou důvěryhodnost

Nečinnost Evropská unie ohledně současné krize v Bělorusku oslabuje důvěryhodnost unijní zahraniční politiky. Běloruská opozice potřebuje konkrétní pomoc, uvedl litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius v dnešním vydání britského deníku The Financial Times.

Linas Linkevičius (litevský ministr)
doporučujeme

EU musí podporovat demokracii a čelit ruskému vlivu v Bělorusku, řekl v rozhovoru šéf litevské diplomacie s tím, že společenství by mělo běloruské opozici především poskytnout "konkrétní pomoc".

"Někdy reagujeme příliš pozdě a naše opatření jsou rozdrobená a na společnost či lidi u moci neudělají žádný dojem," řekl Linkevičius pro Financial Times. "Běloruský národ by se neměl cítit opuštěný."

Linkevičius dodal, že by upřednostňoval, aby EU uvalila na běloruské činitele sankce stejně jako to učinily pobaltské země - kromě Litvy též Lotyšsko a Estonsko. Na sankčním seznamu této trojice se kromě běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka ocitlo 29 dalších běloruských představitelů.

EU se minulý týden shodla na podobě sankčního seznamu osob odpovědných za volební podvody a následné represe v Bělorusku. Lukašenko na něm ale nefiguruje.

K sankcím proti běloruským činitelům zodpovědným za falšování voleb a násilné potlačování protestů vyzvala v sobotu také vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, připomíná agentura Reuters. Prostřednictvím videospojení hovořila před Radou bezpečnosti OSN z litevského hlavního města Vilniusu, kam se uchýlila poté, co Lukašenko zahájil represe v důsledku demonstrací proti volebním podvodům.

Běloruský prezident se potýká s vlnou protestů a stávek poté, co jej úřady minulý měsíc prohlásily vítězem prezidentských voleb z 9. srpna. Podle opozice byl ovšem výsledek zmanipulovaný a neuznala ho mimo jiné ani EU. Lukašenko volební podvody popírá a nejeví žádné známky ochoty k ústupkům.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Registrační systém k očkování měl potíže, Čína vyhlásila lockdown…

15.01.2021 19:06 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Německá CDU zahájila volební sjezd, vybírá nástupce Merkelové

15.01.2021 18:33 Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila dvoudenní…

Pfizer dočasně omezí dodávky vakcíny do Evropy. Země chtějí vysvětlení

15.01.2021 18:27 Aktualizováno Farmaceutická firma Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny proti nemoci covid-19 do Evropy,…

Koronavirus přispěl k vyšší úmrtnosti v Německu či ve Francii

15.01.2021 18:11 Úmrtnost v Německu a Francii byla loni výrazně nad průměrem posledních let, v Německu o čtvrtinu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama