Litva oficiálně odsoudila ruský pohled na válku

Litevský parlament dnes v jednomyslně přijatém prohlášení vyzval Evropu k odporu vůči "historickému revizionismu" a "dezinformacím", jaké uplatňuje a šíří Rusko ohledně historie druhé světové války. O přijaté rezoluci informovala pobaltská a ruská média.

Vilnius, Litva
doporučujeme

Litevští poslanci v rezoluci zdůraznili, že si váží památky účastníků války, kteří bojovali proti nacismu. Je ale podle nich nezbytné odsoudit Rusko za to, že lživě popírá roli Sovětského svazu na rozpoutání války a bagatelizuje zločiny spáchané Sovětským svazem ve střední a východní Evropě po válce, napsal server Delfi.

"Konec druhé světové války nepřinesl Litvě a dalším státům střední a východní Evropy svobodu, naopak způsobil druhou sovětskou okupaci, trvající 50 let, provázenou těžkými zločiny proti lidskosti a totalitním útlakem," praví se v rezoluci, kterou předložil šéf litevské diplomacie Linas Linkevičius.

Moskva se podle usnesení snaží historickým revizionismem a dezinformacemi ospravedlnit nynější agresivní politiku a agresi vůči sousedním státům, vyvolat nedůvěru v západní společnosti a rozkol v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Rezoluce také vyjádřila podporu Polsku, které ruské vedení obvinilo z odpovědnosti za rozpoutání druhé světové války.

Server Delfi připomněl, že Rusko se v poslední době snaží ospravedlňovat pakt Ribbentrop-Molotov, tedy tajné ujednání mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem ze srpna 1939, podle kterého si obě velmoci rozdělily zakrátko napadené Polsko a východní Evropu.

Agentura TASS naopak připomněla, že již v březnu šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov upozornil, že v předvečer oslav 75. výročí válečného vítězství se v řadě evropských zemí projevují "pokusy vnést politiku do historie a falšovat fakta, rostoucí nebezpečná tendence omezovat svobodu slova a práva národnostních menšin, jakož i růst otevřeně neonacistických nálad".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chorvatsko hlásí rekordní nárůst nakažených, znovu se zavádí některá…

11.07.2020 21:58 Aktualizováno Chorvatsko dnes oznámilo svůj dosud nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem…

Polské Slezsko pátrá po pumě, bývalý voják s ní utekl do lesů

11.07.2020 19:21 Slezské vojvodství na jihu Polska sleduje intenzivní pátrání po pumě a jejím chovateli. Muž se se…

Francouzské ženy se bouří. Vadí jim jména některých nových ministrů

11.07.2020 18:52 Aktualizováno Francouzský prezident Emmanuel Macron se opět dostal do nemilosti. Po demonstracích Žlutých vest si…

Trzaskowski si stěžuje na nenávist i média. Televize ho má za kandidáta…

11.07.2020 14:04 V neděli se uskuteční napínavé druhé kolo polských prezidentských voleb, v nichž se ukáže, zda se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy