Litva oficiálně odsoudila ruský pohled na válku

Litevský parlament dnes v jednomyslně přijatém prohlášení vyzval Evropu k odporu vůči "historickému revizionismu" a "dezinformacím", jaké uplatňuje a šíří Rusko ohledně historie druhé světové války. O přijaté rezoluci informovala pobaltská a ruská média.

Přidejte svůj názor 58 komentářů

Vilnius, Litva
doporučujeme

Litevští poslanci v rezoluci zdůraznili, že si váží památky účastníků války, kteří bojovali proti nacismu. Je ale podle nich nezbytné odsoudit Rusko za to, že lživě popírá roli Sovětského svazu na rozpoutání války a bagatelizuje zločiny spáchané Sovětským svazem ve střední a východní Evropě po válce, napsal server Delfi.

"Konec druhé světové války nepřinesl Litvě a dalším státům střední a východní Evropy svobodu, naopak způsobil druhou sovětskou okupaci, trvající 50 let, provázenou těžkými zločiny proti lidskosti a totalitním útlakem," praví se v rezoluci, kterou předložil šéf litevské diplomacie Linas Linkevičius.

Moskva se podle usnesení snaží historickým revizionismem a dezinformacemi ospravedlnit nynější agresivní politiku a agresi vůči sousedním státům, vyvolat nedůvěru v západní společnosti a rozkol v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Rezoluce také vyjádřila podporu Polsku, které ruské vedení obvinilo z odpovědnosti za rozpoutání druhé světové války.

Server Delfi připomněl, že Rusko se v poslední době snaží ospravedlňovat pakt Ribbentrop-Molotov, tedy tajné ujednání mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem ze srpna 1939, podle kterého si obě velmoci rozdělily zakrátko napadené Polsko a východní Evropu.

Agentura TASS naopak připomněla, že již v březnu šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov upozornil, že v předvečer oslav 75. výročí válečného vítězství se v řadě evropských zemí projevují "pokusy vnést politiku do historie a falšovat fakta, rostoucí nebezpečná tendence omezovat svobodu slova a práva národnostních menšin, jakož i růst otevřeně neonacistických nálad".

Loading...
Vstupte do diskuze (58)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko bylo loni nejhorší v plnění protikorupčních doporučení

03.06.2020 11:39 Česko bylo loni nejhorší ze 42 hodnocených zemí v plnění doporučení protikorupční skupiny Rady…

V Německu přibylo za úterý 342 případů nákazy a 29 mrtvých

03.06.2020 09:04 V Německu přibylo za úterý 342 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkem tak zdravotníci…

Italové mohou po třech měsících cestovat po celé zemi

03.06.2020 08:11 Po téměř třech měsících mohou ode dneška Italové opět volně cestovat mezi regiony, což kvůli…

Pro EU nastává zlomový moment, míní ekonom

03.06.2020 00:01 NÁZOR – Je současná situace pro EU zlomový moment na cestě k něčemu, co připomíná stát, nebo jde o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy