Loď Eleonore se stovkou uprchlíků zakotvila na Sicílii, úřady ji zabavily

V sicilském přístavu Pozzallo dnes zakotvila loď Eleonore německé nevládní organizace Mission Lifeline s více než 100 migranty na palubě. Do italských vod vplula i přes vládní zákaz, informovala agentura ANSA. Italské úřady ji následně zabavily a oznámily, že migrantům umožní vylodit se.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Italské námořnictvo zachraňuje uprchlíky
doporučujeme

Plavidlo předtím týden čekalo v mezinárodních vodách, odmítla jej přijmout i Malta.

Kapitán Eleonore Claus-Peter Reisch uvedl, že nepříznivé počasí posádku donutilo v noci na dnešek zamířit k Sicílii. "Po osmi dnech čekání na bezpečný přístav, po nesčetných pokusech přesvědčit státy, aby se postaraly o 104 lidí, v noci rozhodlo počasí. Kvůli životu nebezpečné situaci na palubě musím Eleonore prohlásit za naléhavý případ," napsal dnes na twitteru.

Plavidlo bylo následně zabaveno, neboť italský ministr vnitra Matteo Salvini v rámci své tvrdé protiimigrační politiky minulý týden podepsal dekret, který lodi vstup do italských vod zakazoval. Šéf nacionalistické strany Liga po dnešním vývoji vzkázal, že posádka za porušení vládního zákazu draze zaplatí. Finanční policie, která má případ na starosti, dopoledne avizovala, že migranti se budou moci vylodit kolem poledne.

Itálie od loňského roku odmítá otvírat své přístavy humanitárním lodím s běženci. Jejich kapitánům, kteří bez povolení zakotví či poruší zákaz vplutí do italských vod, hrozí pokuta ve výši milionu eur (bezmála 26 milionů Kč).

Pobřežní stráž nicméně v pátek na ostrov Lampedusa převezla děti a těhotné ženy z lodi Mare Jonio provozované italskými dobrovolníky z iniciativy Mediterranea. Ta nyní oznámila, že z jejího plavidla bude "ze zdravotních důvodů" odvezeno na pevninu i zbývajících 31 migrantů.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hon na vraha: Slovensko stále neví, kdo zabil mladou učitelku. Policie…

22.11.2019 22:02 Aktualizováno Jedenáct dní uplynulo od chvíle, kdy byla na Slovensku nalezena zmrzačená 34letá učitelka Viola…

Corbyn chce v při novém referendu o brexitu zůstat neutrální

22.11.2019 21:21 V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy…

Velvyslanci evropských zemí schválili složení nové Evropské komise

22.11.2019 19:31 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes odsouhlasili složení budoucí Evropské komise (EK)…

Haag rozhodl: Nizozemsko nemusí pomáhat dětem ze Sýrie

22.11.2019 18:44 Nizozemská vláda nemusí aktivně pomáhat návratu desítek dětí, jejichž matky odešly do Sýrie a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama