Loď Ocean Viking veze 182 afrických uprchlíků, zakotví na Sicílii

Humanitární loď Ocean Viking se 182 africkými migranty, které její posádka zachránila z vratkých člunů minulý týden v moři mezi Libyí, Maltou a Itálii, smí zakotvit na Sicílii. Informovala o tom v noci na dnešek agentura ANSA s odvoláním na italské ministerstvo vnitra.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

loď Ocean Viking
doporučujeme

Oznámení přišlo jen několik hodin před schůzkou Itálie, Malty, Francie, Německa, Finska a Evropské komise, jejichž zástupci mají na Maltě jednat o mechanismu přerozdělování migrantů zachráněných v Středomoří na jejich cestě z Afriky do Evropy.

Loď Ocean Viking, která pluje pod norskou vlajkou a provozují ji organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF), nalodila přes dvě stovky migrantů plujících z Libye do Evropy během několika operací minulý týden. Části z nich už o víkendu povolila vylodění ve svém přístavu Malta, ostatní ale odmítla s tím, že nebyli naloděni v oblasti jejích záchranných operací.

"Jsme rádi, že podruhé za týden Itálie otevřela přístav lidem zachráněným ve Středomoří," komentovala poslední rozhodnutí italské vlády na twitteru organizace SOS Méditerranée. Loď Ocean Viking vylodila už 14. září na italském ostrově Lampedusa 82 migrantů, které u Libye zachránila o několik dní dříve.

Loď Ocean Viking nyní dostala povolení zakotvit v sicilské Messině od nové italské vlády, která je v úřadu necelé tři týdny. Předchozí vláda, jejímž ministrem vnitra byl šéf krajně pravicové strany Liga Matteo Salvini, prosazovala přísnou protimigrační politiku, včetně uzavírání přístavů lodím nevládních organizací s migranty.

Své přístavy uzavírá lodím nevládních organizací i Malta, která se tak spolu s Itálií snaží přimět EU k systematickému řešení migračního problému ve Středomoří. Kvůli blokádám přístavů musely v předchozím roce lodě nevládních organizacím často čekat dny i několik týdnů na moři se zachráněnými migranty, než se země EU dohodly, že je převezmou.

Právě o tomto problému mají dnes na Maltě hovořit zástupci Německa, Francie, Itálie, Malty, Evropské komise a Finska, které nyní EU předsedá. Minulý týden jednali o této záležitosti v Římě francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conti, kteří se shodli, že budou na půdě EU prosazovat zavedení automatického mechanismu rozdělování migrantů přicházejících do Evropy.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aktivista pověsil transparenty na londýnský Big Ben

18.10.2019 20:43 V Londýně dnes pokračovaly protesty ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí…

ŽIVĚ: Peklo v ulicích Barcelony. Proti půl milionu lidí zasahuje policie

18.10.2019 20:32 V centru Barcelony, kde dnes vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro…

Babiš o rozpočtu EU: Debata bude dlouhá, musíme se zavřít na dva dny

18.10.2019 17:36 V debatě o návrhu víceletého rozpočtu Evropské unie panuje tolik rozporů, že bude trvat velmi…

EU se rozšiřovat nebude. Balkánské státy dostaly stopku, reakce jsou…

18.10.2019 17:26 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se na dvoudenním summitu neshodli na zahájení přístupových…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama