Loď Ocean Viking veze 182 afrických uprchlíků, zakotví na Sicílii

Humanitární loď Ocean Viking se 182 africkými migranty, které její posádka zachránila z vratkých člunů minulý týden v moři mezi Libyí, Maltou a Itálii, smí zakotvit na Sicílii. Informovala o tom v noci na dnešek agentura ANSA s odvoláním na italské ministerstvo vnitra.

loď Ocean Viking
doporučujeme

Oznámení přišlo jen několik hodin před schůzkou Itálie, Malty, Francie, Německa, Finska a Evropské komise, jejichž zástupci mají na Maltě jednat o mechanismu přerozdělování migrantů zachráněných v Středomoří na jejich cestě z Afriky do Evropy.

Loď Ocean Viking, která pluje pod norskou vlajkou a provozují ji organizace SOS Méditerranée a Lékaři bez hranic (MSF), nalodila přes dvě stovky migrantů plujících z Libye do Evropy během několika operací minulý týden. Části z nich už o víkendu povolila vylodění ve svém přístavu Malta, ostatní ale odmítla s tím, že nebyli naloděni v oblasti jejích záchranných operací.

"Jsme rádi, že podruhé za týden Itálie otevřela přístav lidem zachráněným ve Středomoří," komentovala poslední rozhodnutí italské vlády na twitteru organizace SOS Méditerranée. Loď Ocean Viking vylodila už 14. září na italském ostrově Lampedusa 82 migrantů, které u Libye zachránila o několik dní dříve.

Loď Ocean Viking nyní dostala povolení zakotvit v sicilské Messině od nové italské vlády, která je v úřadu necelé tři týdny. Předchozí vláda, jejímž ministrem vnitra byl šéf krajně pravicové strany Liga Matteo Salvini, prosazovala přísnou protimigrační politiku, včetně uzavírání přístavů lodím nevládních organizací s migranty.

Své přístavy uzavírá lodím nevládních organizací i Malta, která se tak spolu s Itálií snaží přimět EU k systematickému řešení migračního problému ve Středomoří. Kvůli blokádám přístavů musely v předchozím roce lodě nevládních organizacím často čekat dny i několik týdnů na moři se zachráněnými migranty, než se země EU dohodly, že je převezmou.

Právě o tomto problému mají dnes na Maltě hovořit zástupci Německa, Francie, Itálie, Malty, Evropské komise a Finska, které nyní EU předsedá. Minulý týden jednali o této záležitosti v Římě francouzský prezident Emmanuel Macron a italský premiér Giuseppe Conti, kteří se shodli, že budou na půdě EU prosazovat zavedení automatického mechanismu rozdělování migrantů přicházejících do Evropy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V rakouských Alpách po pádu zemřela 25letá česká turistka

13.08.2020 10:28 Pětadvacetiletá Češka zemřela ve středu po pádu z výšky při túře v rakouských Alpách. V tiskové…

Tři Slováci skončili kvůli pašování migrantů v rakouské vazbě

13.08.2020 09:52 Tři Slováci skončili v Rakousku ve vazbě kvůli podezření, že do země propašovali nejméně 50…

V Německu dále narůstá denní bilance infekcí, nově hlásí 1445 nakažených

13.08.2020 08:16 V Německu se i nadále zvyšuje denní přírůstek případů koronaviru, za posledních 24 hodin jich země…

Ve Francii za den přibylo přes 2500 nakažených, nejvíc od uvolnění…

12.08.2020 21:52 Ve Francii za uplynulý den přibylo 2524 případů nákazy novým koronavirem, což je nejvíce od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama