Loupež v kauze vraždy právníka Valka: Slovák si má odpykat osm let

K osmi letům vězení odsoudil dnes slovenský soud obžalovaného Jaroslava Klinku za ozbrojenou loupež v případu vraždy někdejšího šéfa československého ústavního soudu Ernesta Valka a za další delikty. Soud při řízení o dohodě o vině a trestu mezi prokurátorem a Klinkou schválil uložení přísnějšího trestu, než byl původně navrhován. Klinka dříve vypověděl, že jeho komplic Jozef Radič během zmíněné loupeže v listopadu roku 2010 Valka zastřelil. Dvojici policie obvinila před třemi lety, Radič zatím v tomto případu před soudem nestanul.

Soud, ilustrační foto

Klinka výměnou za doznání nejprve uzavřel s prokurátorem dohodu s navrhovaným trestem odnětí svobody na sedm let a dva měsíce. Tento souhrnný trest zahrnoval potrestání Klinky také za bankovní loupež, za kterou byl Klinka odsouzen již v roce 2017. Trest za ni si nyní odpykává ve vězení.

Podle předsedy senátu by původně navrhovaná dohoda o vině a trestu ovšem nebyla spravedlivá, protože Klinkovi by oproti dřívějšímu odsuzujícímu verdiktu byl uložen trest pouze o půl roku delší. Za spravedlivé soudce označil odsouzení Klinky ke ztrátě svobody v délce alespoň osmi let. Klinka přísnější trest nakonec přijal. K účasti na loupeži u Valka se přiznal v roce 2017 a také usvědčil svého komplice z vraždy elitního právníka.

"Obviněný zásadně přispěl k objasnění vraždy. Bez jeho výpovědi by nebyla objasněna," řekl u soudu prokurátor. Dodal, že výpověď Klinky potvrdilo vyšetřování. Později prokurátor ČTK řekl, že obžalobu na Radiče za vraždu Valka podá k soudu do konce března.

Valkova dcera u soudu tvrdila, že vyšetřování skutku provázely nesrovnalosti. Prostřednictvím svého právního zástupce namítala uzavření dohody o vině a trestu, která pachateli výměnou za doznání umožňuje uložit nižší trest než v obvyklém soudním procesu.

Podle policie byla motivem činu loupež, rodina to ale zpochybnila. Během vyšetřování se podle policie neprokázalo napojení dvojice pachatelů na žádnou ze zločineckých skupin a ani to, že by šlo o nájemnou vraždu. Do Valkova domu v Limbachu u Bratislavy šli s úmyslem oloupit ho o peníze, které ovšem nenašli. Při vniknutí do domu Radič podle prokuratury zastřelil Valka jednou ránou do hrudi. Vražednou zbraň policie na základě výpovědí pachatelů našla.

Valko se věnoval i různým citlivým kauzám. Slovenský exministr hospodářství Pavol Rusko se zase v nynějším procesu ve věci možného padělání směnek za asi 69 milionů eur (1,7 miliardy korun), ve kterém čelí obžalobě spolu s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem, hájí i tím, že vystavení dlužných úpisů jako řešení vlastnických sporů kolem soukromé televize Markíza mu navrhl právě Valko. Rusko tvrdil, že směnky vystavil v době, kdy byl ještě šéfem a spolumajitelem Markízy, podle prokuratury tak Rusko ale učinil později. Na základě směnek pak peníze od Markízy vymáhala jedna z firem Kočnera, který čelí také obžalobě z toho, že si objednal předloňskou vraždu novináře Jána Kuciaka.

V Německu za poslední den přibylo 1016 nakažených, incidence je na 7,2

23.06.2021 06:41 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

Sopranistka Pretty Yendeová z JAR tvrdí, že s ní francouzská policie…

23.06.2021 06:39 Jihoafrická sopranistka Pretty Yendeová si postěžovala, že s ní francouzští policisté při příletu…

Maďarsko zrušilo téměř úplně koronavirovou uzávěru hranic

23.06.2021 06:21 Maďarsko zrušilo téměř kompletně uzávěru hranic, kterou zavedlo v září loňského roku kvůli pandemii…

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

EU se chystá zavést povinné ručení u některých elektrických koloběžek a…

22.06.2021 20:50 Evropský parlament se dnes dohodl se členskými státy na nových pravidlech pro povinné ručení v…

Slovensko zakáže držení psů na řetězu

22.06.2021 19:35 Držení psů na řetězu a podobným způsobem bude na Slovensku pod hrozbou pokuty až na výjimky…

EK schválila německý plán obnovy po pandemii, země dostane takřka 26…

22.06.2021 15:42 Německo může počítat s 25,6 miliardy eur (654 miliard Kč) z fondu Evropské unie na ekonomickou…

EU objedná dalších 150 milionů dávek vakcíny od Moderny

22.06.2021 13:28 Evropská unie rozhodla o objednání dalších 150 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna, uvedla…

EU řeší stav evropských hodnot v Polsku a Maďarsku. Podle Jourové se…

22.06.2021 13:23 Situace kolem vlády práva a evropských hodnot v Polsku a Maďarsku se v poslední době zhoršuje. Před…

Evropská komise zahájila další vyšetřování Googlu

22.06.2021 13:05 Evropská komise (EK) zahájila další vyšetřování americké internetové společnosti Google. Tentokrát…

Související:

Právě se děje