Louvre ochromila stávka kvůli důchodové reformě

Protest odpůrců chystané reformy francouzského důchodového systému dnes donutil zavřít brány nejnavštěvovanější muzeum na světě - pařížský Louvre. Více než stovka stávkujících totiž časně ráno zablokovala prostor před slavnou skleněnou pyramidou i další vchody, informoval list Le Figaro. Ve Francii protesty proti chystané reformě pokračují od počátku loňského prosince.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Zhruba šest desítek protestujících z řad zaměstnanců muzea i dalších kulturních institucí zablokovalo všechny vchody do Louvru krátce před otevřením v 9:00. Turisté se tak dnes vůbec nedostali dovnitř. Vedení kulturní instituce ale uvedlo, že nelze vyloučit, že po skončení protestu své brány návštěvníkům muzeu ještě dnes otevře.

Podle listu Le Figaro je to poprvé od počátku protestů proti chystané důchodové reformě 5. prosince loňského roku, kdy zůstal Louvre pro návštěvníky uzavřený.

"Je to neuvěřitelné, opravdu neslýchané," postěžovala si agentuře DPA žena z Berlína, která si na dnešek koupila vstupenku do Louvre v předprodeji na internetu. "Je na nic přijet do Paříže a najít Louvre zavřený, ale podporuji je," vyjádřila naopak v rozhovoru s agenturou Reuters pochopení turistka z Brazílie. Stávkující provolávali hesla, v nichž vyzývali turisty, aby se k jejich protestu připojili.

Bezpečnostní personál muzea podle DPA na místě protestu rozdával letáky, na nichž stály informace o možnosti reklamace už zakoupených vstupenek.

Místo dnešního protestu má symbolický charakter, jak upozornili sami odboráři. Prezident Emmanuel Macron v roce 2017 u skleněné pyramidy na nádvoří někdejšího královského paláce slavil vítězství v prezidentských volbách.

Louvre, který vystavuje mimo jiné slavnou Monu Lisu Leonarda da Vinciho a v současnosti návštěvníkům nabízí velkou da Vinciho retrospektivu, loni přivítal 9,6 milionu návštěvníků. Předloni jich bylo dokonce 10,2 milionu.

Francouzská vláda chce už v únoru předložit parlamentu plán, který by umožnil přechod na univerzální, "bodový" penzijní systém. Ten současný, který zahrnuje 42 speciálních režimů s výhodami pro jisté skupiny, považuje za příliš komplikovaný a nespravedlivý. Proti plánu se ve Francii protestuje již 44 dní. Stávek se účastní především zaměstnanci železnic, městských dopravních podniků, ale i učitelé, policisté, hasiči, justiční pracovníci či právě zaměstnanci kulturních institucí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odhady: SPD vyhrála volby v Hamburku, AfD hrozí odchod z parlamentu

23.02.2020 23:34 Aktualizováno Dnešní zemské volby v severoněmeckém Hamburku podle odhadů vyhráli sociální demokraté (SPD).…

Covid-19 v Itálii: Tři mrtví, nakaženo přes 130 lidí, zvažuje se nasazení…

23.02.2020 23:34 Aktualizováno Nový koronavirus už v Itálii způsobil smrt třem lidem. Nakažených lidí je v této zemi už přes 130,…

Nákaza Covid-19 je v devíti evropských zemích, na 11 italských měst…

23.02.2020 21:31 Aktualizováno V pevninské Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc…

Vichřice překazila karneval. Průvod v Kolíně nad Rýnem zrušen na poslední…

23.02.2020 18:10 Silný vítr a déšť dnes na řadě míst Německa znemožnily konání tradičních karnevalových pochodů.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama