Louvre se částečně otevře 6. července, zaměstnanci muzea řešili hlavolam

Modré etikety jsou už nalepeny, aby ukazovaly trasu, tu a tam se ještě naposledy uklízí. Muzeum Louvre se připravuje na částečné znovuotevření, které plánuje na 6. července. Slibuje přitom, že v případě problémů se přizpůsobí. Píše o tom agentura AFP.

Paříž, ilustrační foto

Pracovníci velkého pařížského muzea měli co do činění s hlavolamy a vzestupem adrenalinu, aby vyhověli specifickým omezujícím opatřením, která plynou z velikosti největšího muzea na světě. Přístupno bude 70 procent budovy, což je 45.000 metrů čtverečních.

Návštěvnost bude skromná, přinejmenším ze začátku. Budou tam chybět Číňané, Američané, Jihokorejci či Brazilci. Žádné fronty před Monou Lisou se nepředpokládají.

Pár dní před otevřením tam vládne ticho jako v kostele. Bezpečnostní agenti s maskami procházejí sály. Je třeba si všechno opakovat, předvídat a ověřovat.

Ve středu byl zkušební den, kdy personál představoval turisty, vysvětluje zástupkyně ředitele pro bezpečnost Leila Cherifová-Hadriaová.

Znovuotevření je plánováno na pondělí proto, aby v úterý, kdy se ob týden muzeum zavírá, mohlo být upraveno všechno, co by nefungovalo.

U hlavního vchodu do muzea, takzvané Pyramidy, jsou umístěny distributory s dezinfekčním gelem. Každý návštěvník musí mít vlastní roušku.

V rozsáhlém prostoru pod Pyramidou, který je jindy zcela zaplněn, dezinfikují dva bezpečnostní agenti jednu přepážku hadicí. Distributory vstupenek nebudou k dispozici a všechny dotekové obrazovky nebudou v provozu. Naopak knihovna, kterou spravuje Svaz národních muzeí, se otevře.

Návštěvníci nebudou přicházet s přilbou na motorku, v kabátě ani se zavazadlem: šatny budou zavřené. Naopak bude možné si vypůjčit kočárek a kolečkové křeslo, které budou po každém použití vydezinfikovány.

V sále s Monou Lisou jsou na podlaze vyznačena oranžová kolečka, podobně jako v metru. Rozestupy však nebudou platit, jestliže přijde rodina. Na pořádek budou dohlížet bezpečnostní agenti.

Pravidla trasy jsou přísná: nelze se vrátit zpět. To by se mohlo stát závazným pravidlem i později, v případě velkého počtu návštěvníků. Každý východ bude definitivní.

"Rozhodli jsme se zatím otevřít nejnavštěvovanější sektory, jako je staré umění, zvláště to egyptské, které si oblíbili Pařížané a obyvatelé pařížského regionu. Naopak místa, kde je velmi obtížné dodržovat předpisy, si počkají," vysvětluje Cherifová-Hadriaová.

Vedení muzea soudí, že se přizpůsobí. Například v případě velkého návalu bude muset jít návštěvník pořád dopředu, bude-li málo lidí, lze očekávat větší pružnost. Další sály by se mohly otevřít později, po létě.

Budou tam tři fronty: jedna pro bezprostřední vstup, druhá pro osoby, které přišly předem, a třetí pro ty, kdo nemají rezervované vstupenky. A protože většina návštěvníků přichází mezi devátou a jedenáctou hodinou, ředitel muzea Jean-Luc Martinez předpokládá, že v těchto hodinách bude méně intervalů mezi jednotlivými skupinami, naopak odpoledne více.

"Musíte říci přátelům, že teď je vhodná chvíle objevovat muzeum tak, jak ho nikdy předtím neviděli," tvrdí činitelé muzea, kteří doufají, že bez ohledu na krizi bude návštěvnost slibná.

Německo eviduje přes 28.000 nově nakažených koronavirem

28.10.2021 13:10 Aktualizováno Epidemie covidu-19 v Německu sílí, za středu v této zemi s 83 miliony obyvatel přibylo 28.037 lidí…

Maďarsko zavádí nošení roušek ve veřejné dopravě a další protiepidemická…

28.10.2021 12:14 Maďarská vláda dnes za zhoršující se epidemické situace v zemi ohlásila zavedení povinného nošení…

Slovensko hlásí druhý nejvyšší přírůstek nakažených od začátku epidemie

28.10.2021 12:04 Aktualizováno Laboratoře na Slovensku ve středu potvrdily nejvíce nových případů koronavirové infekce od konce…

První Československá republika byla moderním státem, míní Čaputová

28.10.2021 10:14 První Československá republika byla moderním státem a stala se předpokladem samostatné slovenské…

Lucemburský premiér Bettel opsal podle médií většinu své disertační práce

27.10.2021 20:53 Lucemburský premiér Xavier Bettel po obvinění z opsání většiny své disertační práce uvedl, že "měl…

Evropský soud udělil Polsku pokutu milion eur denně

27.10.2021 20:44 Aktualizováno Soudní dvůr Evropské unie dnes udělil Polsku pokutu ve výši milion eur (25,7 milionu korun) denně…

Evropská komise navrhla, aby banky od roku 2025 začaly mírně zvyšovat…

27.10.2021 12:32 Banky v zemích Evropské unie budou muset do roku 2030 zvýšit svůj kapitál v průměru o zhruba osm…

V Polsku přibylo 8361 nakažených, nejvíce od konce dubna

27.10.2021 12:03 V Polsku přibylo 8361 nových případů nákazy koronavirem, což je podle polských médií nejvyšší počet…

Rakousko eviduje přes 4200 nově nakažených

27.10.2021 11:59 Rakousko dnes ohlásilo přes 4200 nových případů koronavirové infekce za posledních 24 hodin. Více…

Většina obyvatel EU nevěří, že se vládám podaří dosáhnout snížení emisí do…

27.10.2021 10:35 Většina obyvatel Evropské unie nevěří, že se vládám podaří dosáhnout snížení emisí, které si…

Související:

Právě se děje

reklama