Louvre se částečně otevře 6. července, zaměstnanci muzea řešili hlavolam

Modré etikety jsou už nalepeny, aby ukazovaly trasu, tu a tam se ještě naposledy uklízí. Muzeum Louvre se připravuje na částečné znovuotevření, které plánuje na 6. července. Slibuje přitom, že v případě problémů se přizpůsobí. Píše o tom agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Paříž, ilustrační foto
doporučujeme

Pracovníci velkého pařížského muzea měli co do činění s hlavolamy a vzestupem adrenalinu, aby vyhověli specifickým omezujícím opatřením, která plynou z velikosti největšího muzea na světě. Přístupno bude 70 procent budovy, což je 45.000 metrů čtverečních.

Návštěvnost bude skromná, přinejmenším ze začátku. Budou tam chybět Číňané, Američané, Jihokorejci či Brazilci. Žádné fronty před Monou Lisou se nepředpokládají.

Pár dní před otevřením tam vládne ticho jako v kostele. Bezpečnostní agenti s maskami procházejí sály. Je třeba si všechno opakovat, předvídat a ověřovat.

Ve středu byl zkušební den, kdy personál představoval turisty, vysvětluje zástupkyně ředitele pro bezpečnost Leila Cherifová-Hadriaová.

Znovuotevření je plánováno na pondělí proto, aby v úterý, kdy se ob týden muzeum zavírá, mohlo být upraveno všechno, co by nefungovalo.

U hlavního vchodu do muzea, takzvané Pyramidy, jsou umístěny distributory s dezinfekčním gelem. Každý návštěvník musí mít vlastní roušku.

V rozsáhlém prostoru pod Pyramidou, který je jindy zcela zaplněn, dezinfikují dva bezpečnostní agenti jednu přepážku hadicí. Distributory vstupenek nebudou k dispozici a všechny dotekové obrazovky nebudou v provozu. Naopak knihovna, kterou spravuje Svaz národních muzeí, se otevře.

Návštěvníci nebudou přicházet s přilbou na motorku, v kabátě ani se zavazadlem: šatny budou zavřené. Naopak bude možné si vypůjčit kočárek a kolečkové křeslo, které budou po každém použití vydezinfikovány.

V sále s Monou Lisou jsou na podlaze vyznačena oranžová kolečka, podobně jako v metru. Rozestupy však nebudou platit, jestliže přijde rodina. Na pořádek budou dohlížet bezpečnostní agenti.

Pravidla trasy jsou přísná: nelze se vrátit zpět. To by se mohlo stát závazným pravidlem i později, v případě velkého počtu návštěvníků. Každý východ bude definitivní.

"Rozhodli jsme se zatím otevřít nejnavštěvovanější sektory, jako je staré umění, zvláště to egyptské, které si oblíbili Pařížané a obyvatelé pařížského regionu. Naopak místa, kde je velmi obtížné dodržovat předpisy, si počkají," vysvětluje Cherifová-Hadriaová.

Vedení muzea soudí, že se přizpůsobí. Například v případě velkého návalu bude muset jít návštěvník pořád dopředu, bude-li málo lidí, lze očekávat větší pružnost. Další sály by se mohly otevřít později, po létě.

Budou tam tři fronty: jedna pro bezprostřední vstup, druhá pro osoby, které přišly předem, a třetí pro ty, kdo nemají rezervované vstupenky. A protože většina návštěvníků přichází mezi devátou a jedenáctou hodinou, ředitel muzea Jean-Luc Martinez předpokládá, že v těchto hodinách bude méně intervalů mezi jednotlivými skupinami, naopak odpoledne více.

"Musíte říci přátelům, že teď je vhodná chvíle objevovat muzeum tak, jak ho nikdy předtím neviděli," tvrdí činitelé muzea, kteří doufají, že bez ohledu na krizi bude návštěvnost slibná.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kapitánka lodi převážející migranty obvinila EU z toho, že chce, aby se…

01.07.2020 22:05 Aktualizováno Evropská unie se problematice migrantů v oblasti Středozemního moře nevěnuje dostatečně. V…

Němci doufají, že Kongres stažení amerických vojáků zablokuje

01.07.2020 21:10 Německé spolkové země Porýní-Falc a Bádensko-Württembersko spoléhají na to, že rozhodnutí…

Merkelová: EU se musí připravit i na to, že nebude dohoda s Brity

01.07.2020 18:53 Aktualizováno Německo i Evropská unie se podle kancléřky Angely Merkelové musí připravovat i na to, že se…

Francie kvůli Turecku přerušila účast v misi NATO u Libye

01.07.2020 18:35 Aktualizováno Francie přerušila svou účast v námořní misi NATO u libyjského pobřeží po dřívějším střetu s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy