Lucembursko chce za devět týdnů otestovat všechny obyvatele

Lucembursko dnes začalo s testováním celé své populace na koronavirus. V příštích devíti týdnech budou otestováni všichni obyvatelé i všichni lidé, kteří do druhé nejmenší země Evropské unie přijíždějí za prací přes hranice. Informovala o tom dnes agentura AP.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Velkovévodství, které je po Maltě v EU druhé nejmenší i co do počtu obyvatel, je zároveň jednou z nejbohatších zemí, pokud jde o výši hrubého domácího produktu (HDP) na hlavu. Ambiciózní testovací plán však prověří jeho kapacity, napsala agentura.

Cílem programu je utlumit případnou druhou vlnu pandemie dříve, než nastane. Mnozí v zemi ji totiž očekávají po létě. Lucembursko dosud evidovalo téměř 4000 lidí s koronavirovou nákazou a 110 obětí.

"Prvním cílem je přetrhat tyto infekční řetězy napříč celou populací a v podstatě ztlumit druhou potenciální vlnu, která by mohla následovat," řekl mluvčí lucemburské pracovní skupiny pro covid-19 Paul Wilmes.

Rozsáhlé testování je nezbytné, protože je často nejasné, jak snadno se virus přenáší z jednoho člověka na druhého, podotkla AP.

Lucemburské úřady budou mít k dispozici 17 testovacích stanovišť, ke kterým bude možné zajet automobilem, pěšky nebo na kole. Do konce července by měl test absolvovat každý Lucemburčan. Výsledky testů založených na výtěru z krku by se lidé měli dovědět do dvou dnů. Lidé s pozitivním výsledkem se budou muset izolovat a jejich kontakty budou trasovány, napsala AP.

Testování se odehraje v několika fázích, přičemž první na řadu přijdou lidé vystavení největšímu riziku nákazy jako jsou zdravotní sestry, policisté či kadeřníci. Vždy po dvou týdnech budou tito lidé k testování přizváni znovu.

Testování je dobrovolné, ale úřady spoléhají na dostatek občanské odpovědnosti, díky níž by se měli testování zúčastnit téměř všichni občané.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu se koronavirem nově nakazilo 219 lidí

06.07.2020 10:58 Nákazu novým koronavirem v Německu testy za poslední den potvrdily u dalších 219 lidí, což je o 20…

Souboj o prezidentský post bude těsný. Duda i Trzaskowski mají vyrovnané…

06.07.2020 10:35 Opoziční kandidát na polského prezidenta Rafal Trzaskowski má podle nového průzkumu IBRiS pro…

V Rakousku byl zastřelen Rus z Čečenska, který kritizoval Kadyrova

06.07.2020 09:52 Rakouská policie v neděli zatkla dva Rusy původem z Čečenska poté, co v sobotu nalezla tělo jejich…

Německý exministr je zapleten do skandálu masné společnosti. Čelí kritice…

05.07.2020 21:33 Masná společnost Tönnies je od minulého týdne tvrdě kritizována kvůli nekontrolovatelnému šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy