Macron a Merkelová chtějí spolupracovat, nabízejí pomoc Navalnému

Francie a Německo chtějí hovořit společnou řečí v mezinárodních krizích, jako je spor o zemní plyn ve východním Středomoří nebo dění v Bělorusku. Řekl to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou ve své letní přímořské rezidenci, pevnosti Brégançon. Macron vyjádřil podporu běloruským protestujícím proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Oba státníci ujistili, že jejich země jsou připravené ochořelému ruskému opozičnímu vůdci Alexeji Navalnému poskytnout lékařskou pomoc, Macron hovořil i o azylu.

Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)
doporučujeme

Macron a Merkelová spolu hovořili o celé řadě témat od politické krize v Bělorusku, přes boj s koronavirovou nákazou až po situaci v Mali či ve východním Středomoří. Na program jednání však zařadili také nejžhavější událost, kterou je náhlé ochoření ruského opozičního předáka Navalného, který skončil v bezvědomí v nemocnici v Omsku. Jeho mluvčí Kira Jarmyšová na twitteru uvedla, že se u něj projevily příznaky otravy.

Kromě toho, že oba nabídli opozičníkovi pomoc svých zemí, požadovali také urychlené objasnění okolností, které způsobily náhlé onemocnění Navalného. Macron vyjádřil "krajní znepokojení" nad situací. "Zcela zásadní nyní je, aby bylo urychleně objasněno, jak mohlo k této situaci dojít. Na tom budeme trvat," zdůraznila Merkelová.

Kancléřka dnes dále řekla, že se s Macronem shodla na potřebě těsnější koordinace cestovních omezení v souvislosti s koronavirovou nákazou. "Dohodli jsme se, že budeme navzájem mnohem těsněji spolupracovat, abychom dali lidem pocit, že na podobných věcech se v schengenském prostoru pracuje," řekla Merkelová novinářům po schůzce s šéfem Elysejského paláce.

Macron řekl, že Francie a Německo se shodly na potřebě zachovat stabilitu ve východním Středomoří a respektování mezinárodního práva. Merkelová vyzvala Ankaru k pokojnému řešení sporu s Řeckem, které tvrdí, že Turecko poblíž řeckých ostrovů ilegálně prozkoumávají zásoby zemního plynu. Situace je podle ní velmi kritická a Německo a Francie se prý shodují na tom, že "útoky na suverenitu" členských zemí Evropské unie nebudou akceptovat.

K vývoji v Bělorusku Macron tlumočil shodu Francie a Německa na tom, že EU by měla podpořit protestující po sporném znovuzvolení Lukašenka prezidentem. Francouzský prezident poznamenal, že řešení musí najít Bělorusové, ale že EU je připravena pomoci. Oba podle Macrona odsoudili převrat v Mali a vyzvali k předání moci civilní vládě.

Merkelová je první šéfkou německé vlády po 35 letech, kterou francouzský prezident do historické rezidence v Bormes-les-Mimosas pozval. Naposledy tu François Mitterrand v roce 1985 přijal kancléře Helmuta Kohla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Madrid hodlá uvalit rozsáhlou karanténu na chudší čtvrti, obyvatelé se…

20.09.2020 18:34 Převážně v chudších čtvrtích španělské metropole Madridu dnes vyšly do ulic stovky lidí na protest…

V Düsseldorfu se měla konat velká demonstrace proti restrikcím, dorazilo…

20.09.2020 18:18 Několik tisíc lidí dnes v německém Düsseldorfu demonstrovalo proti opatřením, která mají zabránit…

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

20.09.2020 17:43 Turecko s Řeckem by mohly brzo obnovit rozhovory ohledně svých sporů o průzkum těžby ropy a zemního…

Finští záchranáři evakuují stovky lidí z trajektu

20.09.2020 17:01 Lodní trajekt s téměř třemi stovkami lidí na palubě dnes najel na mělčinu u Alandských ostrovů,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama