Macron a Putin si volali, zabývali se děním v Libyi

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyjádřil znepokojení nad "nebezpečím eskalace" napětí v Libyi v souvislosti se sílícím vojenským vměšováním ze zahraničí. V telefonickém rozhovoru s ruským protějškem Vladimirem Putinem Macron "jasně odsoudil nedávno podepsané dohody" s libyjskou vládou národní jednoty o námořních a bezpečnostních otázkách, oznámil Elysejský palác.

Emmanuel Macron
doporučujeme

Macron tak podle agentury AFP narážel na turecko-libyjskou dohodu o vymezení mořských hranic ve Středozemním moři z konce listopadu.

Macron odsoudil "všechna rozhodnutí vedoucí k eskalaci", uvedl úřad francouzské hlavy státu. Kreml sdělil, že "Vladimir Putin a Emmanuel Macron se vyslovili pro mírové řešení krize" v Libyi. "Vyjádřili svou podporu politicko-diplomatickému úsilí, zejména při zprostředkování OSN a Německa", uvedl Kreml v dnešní tiskové zprávě o telefonickém rozhovoru.

Turecký parlament ve čtvrtek schválil možnost vyslání vojáků do Libye na pomoc tamní mezinárodně uznávané vládě Faíze Sarrádže proti ofenzivě generála Chalífy Haftara, jehož jednotky ovládají východní část Libye. Turecké kroky by tak podle agentury mohly zhoršit konflikt, který štěpí Libyi.

V rozhovoru s Putinem Macron zdůraznil "nutnost upevnit mezinárodní konsensus" na nadcházející berlínské konferenci s cílem vymanit se z krize "návratem k politickému procesu pod záštitou Spojených národů".

Macron zdůraznil "důležitost vnitrolibyjského dialogu" a politického procesu v Libyi, na němž by se podílely země z regionu i "všechny zainteresované politické strany".

Také americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v rozhovoru přímo se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem vyslovil proti jakémukoli vnějšímu vměšování, které by mohlo komplikovat situaci v Libyi.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 11:15 Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama