Macron a Putin si volali, zabývali se děním v Libyi

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyjádřil znepokojení nad "nebezpečím eskalace" napětí v Libyi v souvislosti se sílícím vojenským vměšováním ze zahraničí. V telefonickém rozhovoru s ruským protějškem Vladimirem Putinem Macron "jasně odsoudil nedávno podepsané dohody" s libyjskou vládou národní jednoty o námořních a bezpečnostních otázkách, oznámil Elysejský palác.

Macron tak podle agentury AFP narážel na turecko-libyjskou dohodu o vymezení mořských hranic ve Středozemním moři z konce listopadu.

Macron odsoudil "všechna rozhodnutí vedoucí k eskalaci", uvedl úřad francouzské hlavy státu. Kreml sdělil, že "Vladimir Putin a Emmanuel Macron se vyslovili pro mírové řešení krize" v Libyi. "Vyjádřili svou podporu politicko-diplomatickému úsilí, zejména při zprostředkování OSN a Německa", uvedl Kreml v dnešní tiskové zprávě o telefonickém rozhovoru.

Turecký parlament ve čtvrtek schválil možnost vyslání vojáků do Libye na pomoc tamní mezinárodně uznávané vládě Faíze Sarrádže proti ofenzivě generála Chalífy Haftara, jehož jednotky ovládají východní část Libye. Turecké kroky by tak podle agentury mohly zhoršit konflikt, který štěpí Libyi.

V rozhovoru s Putinem Macron zdůraznil "nutnost upevnit mezinárodní konsensus" na nadcházející berlínské konferenci s cílem vymanit se z krize "návratem k politickému procesu pod záštitou Spojených národů".

Macron zdůraznil "důležitost vnitrolibyjského dialogu" a politického procesu v Libyi, na němž by se podílely země z regionu i "všechny zainteresované politické strany".

Také americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v rozhovoru přímo se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem vyslovil proti jakémukoli vnějšímu vměšování, které by mohlo komplikovat situaci v Libyi.

Související

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Emmanuel Macron Vladimír Putin Libye Chalífa Haftar

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Hamás zveřejnil video rukojmí, na důkaz, že přežil zranění ze 7. října

Hamás zveřejnil ve středu video izraelsko-amerického rukojmího Hershe Goldberga-Polina, což je první důkaz, že přežil, když byl 7. října těžce zraněn.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy