Macron chce, aby byla Evropa v mnoha oblastech suverénnější

Evropa se musí stát suverénnější v oblastech bezpečnosti, zvládání migrace, boje proti změnám klimatu či vývoji umělé inteligence, je přesvědčen francouzský prezident Emmanuel Macron. Řekl to dnes na mnichovské bezpečnostní konferenci. Evropská unie se podle něj také musí modernizovat a zrychlit své rozhodovací procesy. Její srdce by se mělo více integrovat, uvedl francouzský prezident.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Emmanuel Macron
doporučujeme

Macron dnes vyjádřil přesvědčení, že Západ v posledních deseti či 15 letech oslabuje, zatímco Čína, ale i některé další mocnosti jako Rusko, naopak zesilují. Navíc svůj postoj k Evropě postupně mění Spojené státy, když přesunují střed svého zájmu jinam.

Evropa se proto podle francouzského prezidenta musí stát podstatně samostatnější. "Potřebujeme evropskou strategii, která nám pomůže stát se strategickou mocností," poznamenal Macron s tím, že by v budoucnosti rád viděl kontinent, který vystupuje suverénně, jednotně a demokraticky a do budoucnosti hledí pozitivně.

Prezident zmínil i některé konkrétní kroky, které by k tomu měly pomoci. "Nemůže to být Evropa, kde rozhodujeme jen jednomyslně, kde má každá země svého komisaře," poznamenal. Změny požaduje i v obranné oblasti, kde by se Evropa měla stát silnější. Společná bezpečnost kontinentu má mít podle šéfa Elysejského paláce dva pilíře - jeden evropský a jeden v rámci NATO. Výrazně zrychlit pak Evropa podle Macrona musí v investicích do společných projektů.

Dvaačtyřicetiletý politik také varoval před možným selháním německo-francouzského tandemu v rámci EU. Byla by to podle něj historická chyba. Zároveň si ale postěžoval, že je stále více netrpělivý z nedostatečné reakce Berlína na jeho reformní návrhy.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu za úterý přibylo 5453 případů koronaviru, vzrostl i počet obětí

01.04.2020 07:19 Německo v úterý potvrdilo nákazu koronavirem u 5453 lidí, celková bilance tak vzrostla na 67.366…

Rakousko zpřísňuje opatření proti koronaviru, je to téma i v SRN

01.04.2020 05:02 Svět pokračuje v boji proti pandemii nemoci COVID-19, kterou způsobuje koronavirus. V Japonsku, kde…

Jak fungují dezinformace o koronaviru? Vědec vysvětlil, proč lidé věří…

01.04.2020 00:01 NÁZOR - V dobách krize rezonují dezinformace, konstatuje Hugo Mercier v komentáři pro server The…

V zahraničí se píše o naštvaných Češích: Musí nosit roušky, ale vláda jim…

31.03.2020 22:03 Aktualizováno Česká republika je po čase opět středem pozornosti zahraničních médií. Internetová verze deníku The…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama