Macron chystá speciální zákon: Na zelenou ekonomiku má jít 15 miliard eur

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes slíbil 15 miliard eur (téměř 403 miliard Kč) na podporu takzvané zelenější ekonomiky. Uvedl to dnes na zahradě Elysejského paláce, kam pozval občany, kteří svými nápady přispěli do Konvence pro klima. To je iniciativa, jejíž myšlenky chce hlava státu v září využít ve speciálním zákoně. Macron teď čelí tlaku, protože v nedělních komunálních volbách jeho strana ve velkých městech zaostala za Zelenými.

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

Macron uvedl, že chce jednat rychleji v zájmu lepší ochrany životního prostředí a že je připraven svolat referendum o změně ústavy, které by, pokud to schválí parlament, přímo do ústavy zakotvilo rovněž klimatické cíle.

Francouzský prezident podpořil návrh zmrazit vytváření nových komerčních zón na okrajích měst. Vyslovil se i pro zpřísnění trestů za zvláště závažné poškození životního prostředí. Občané navrhli, aby se takový skutek trestal vězením a pokutou až deset milionů eur (přes 268 milionů Kč).

Macron nicméně nesouhlasí s navrhovaným čtyřprocentním zdaněním dividend, od nějž si členové klimatické konvence slibovali více peněz pro takzvanou zelenou politiku. Prezident, který je bývalý bankéř, také řekl, že by takové opatření ohrozilo příliv dalších investic.

Výsledky nedělních komunálních voleb ve Francii označují komentátoři za neúspěch pro současného prezidenta a jeho centristické hnutí Republika v pohybu (REM). Macron, který je v polovině mandátu, chtěl etablovat své mladé uskupení především ve velkých městských aglomeracích. V Lyonu, Bordeaux a ve Štrasburku ale zvítězila opoziční strana Evropa Ekologie-Zelení (EELV), zatímco v Paříži se znovuzvolení s podporou Zelených dočkala socialistka Anne Hidalgová.

Macron svolal občanskou Konvenci pro klima v reakci na vznik takzvaného hnutí žlutých vest. To protestovalo mimo jiné proti zvýšení daně na pohonné hmoty, demonstrace se záhy obrátily proti samotnému prezidentovi a jeho protržní politice. Francie je podle komentátorů hluboce rozdělená mezi obyvatele měst a venkova, přičemž ti posledně jmenovaní jsou na dojíždění a na svých automobilech závislí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věci v Polsku se začnou měnit, míní český politik. Vondru překvapil…

14.07.2020 14:44 Výsledky polských prezidentských voleb stále ještě nejsou definitivní. Po sečtení 99,99 % je ale…

Řecko v pondělí oznámilo 24 nakažených, turisté se musí prokázat QR kódem

14.07.2020 14:12 Řecko za pondělí zaznamenalo 24 nových případů nákazy koronavirem, v sedmi případech lidé s infekcí…

Francie slaví státní svátek. Poprvé od roku 1945 bez bombastické vojenské…

14.07.2020 14:03 Ve Francii se dnes konají oslavy státního svátku. Prezident Emmanuel Macron dopoledne dorazil na…

Razie proti teroristům v Barceloně: Policie zadržela dva Alžířany

14.07.2020 13:24 Katalánská policie při protiteroristické operaci zadržela dnes ráno v Barceloně dva občany Alžírska…

Související:

Právě se děje

Další zprávy