Macron chystá speciální zákon: Na zelenou ekonomiku má jít 15 miliard eur

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes slíbil 15 miliard eur (téměř 403 miliard Kč) na podporu takzvané zelenější ekonomiky. Uvedl to dnes na zahradě Elysejského paláce, kam pozval občany, kteří svými nápady přispěli do Konvence pro klima. To je iniciativa, jejíž myšlenky chce hlava státu v září využít ve speciálním zákoně. Macron teď čelí tlaku, protože v nedělních komunálních volbách jeho strana ve velkých městech zaostala za Zelenými.

Macron uvedl, že chce jednat rychleji v zájmu lepší ochrany životního prostředí a že je připraven svolat referendum o změně ústavy, které by, pokud to schválí parlament, přímo do ústavy zakotvilo rovněž klimatické cíle.

Francouzský prezident podpořil návrh zmrazit vytváření nových komerčních zón na okrajích měst. Vyslovil se i pro zpřísnění trestů za zvláště závažné poškození životního prostředí. Občané navrhli, aby se takový skutek trestal vězením a pokutou až deset milionů eur (přes 268 milionů Kč).

Pour concilier écologie et économie, le secteur privé a un rôle à jouer. C'est notamment pour cela que je suis en désaccord avec la taxe de 4% sur les dividendes proposée par la Convention citoyenne : pic.twitter.com/IZpwihlMoN

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) June 29, 2020

Macron nicméně nesouhlasí s navrhovaným čtyřprocentním zdaněním dividend, od nějž si členové klimatické konvence slibovali více peněz pro takzvanou zelenou politiku. Prezident, který je bývalý bankéř, také řekl, že by takové opatření ohrozilo příliv dalších investic.

Výsledky nedělních komunálních voleb ve Francii označují komentátoři za neúspěch pro současného prezidenta a jeho centristické hnutí Republika v pohybu (REM). Macron, který je v polovině mandátu, chtěl etablovat své mladé uskupení především ve velkých městských aglomeracích. V Lyonu, Bordeaux a ve Štrasburku ale zvítězila opoziční strana Evropa Ekologie-Zelení (EELV), zatímco v Paříži se znovuzvolení s podporou Zelených dočkala socialistka Anne Hidalgová.

Macron svolal občanskou Konvenci pro klima v reakci na vznik takzvaného hnutí žlutých vest. To protestovalo mimo jiné proti zvýšení daně na pohonné hmoty, demonstrace se záhy obrátily proti samotnému prezidentovi a jeho protržní politice. Francie je podle komentátorů hluboce rozdělená mezi obyvatele měst a venkova, přičemž ti posledně jmenovaní jsou na dojíždění a na svých automobilech závislí.

Související

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Emmanuel Macron Ekonomika Ekologie Francie

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bývalý kancléř Mynář čelí obžalobě kvůli dotaci na penzion v Osvětimanech

Státní zástupce podal obžalobu proti bývalému hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi v souvislosti s dotací na přestavbu penzionu v Osvětimanech, uvedla ve svém zpravodajství ČT24.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy