Macron dostal na setkání s veřejností facku

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na setkání s veřejností v départementu Drôme dostal od jednoho z přihlížejících facku. Macron přicházel k davu za zábranami, podával si ruce s lidmi, jeden muž mu nejprve přátelsky rukou potřásl, poté ho stiskl a druhou rukou jej uhodil do tváře.

Eurozpravy.cz

Jeho dalším pokusům o zfackování hlavy státu zabránila ochranka. Elysejský palác potvrdil pravdivost videa z incidentu, které zveřejnila stanice BFM TV. Napadení odsoudilo několik politiků napříč spektrem, prezident sám věc označil za akt "ultranásilného individua".

"Je potřeba tento incident relativizovat, považuji ho za ojedinělý. Nesmí to zastínit ostatní důležitá témata, která se týkají života mnoha lidí. Je třeba respektovat funkce Republiky a tento boj nevzdám," uvedl prezident Macron v rozhovoru s listem Le Dauphiné. Podtrhl také skutečnost, že zvolené politiky je možné zase kdykoliv odvolat a tak se voliči nesmí uchylovat k násilným činům. Jinak je podle Macrona "v ohrožení sama demokracie".

Prezident Macron minulý týden zahájil šestitýdenní domácí turné, při němž si chce podle Elysejského paláce "sáhnout na tep" Francie, která se právě vynořuje z krize způsobené pandemií covidu-19.

"Politika nesmí být v žádném případě násilná, ani slovní útoky, natož pak fyzické," prohlásil před poslanci francouzský premiér Jean Castex.

Za "gesto, které je v demokracii nepřípustné a hodné odsouzení", označila facku šéfka krajní pravice Marine Le Penová. Neobvykle s ní souhlasil i radikálně levicový Jean-Luc Mélenchon, který na twitteru napsal, že stojí za prezidentem.

Ke střetu došlo v obci Tain-l'Hermitage před střední hotelovou školou, kterou Macron navštívil. Ačkoliv na videu situace vypadá jako zásah, spolupracovníci prezidenta podle agentury AFP trvají na tom, že šlo jen o "pokus o facku". Policie zadržela v souvislosti s napadením dva osmadvacetileté muže Artura a Damiena. Oba jsou z blízkého okolí a do dneška neměli žádné střety s policií. Při útoku provolávali roajalistické heslo a podle zjištění listu Le Figaro hlavní útočník na sociálních sítích sleduje krajně pravicové umělce a osobnosti. Jeho hlavním koníčkem je tematika rytířů a středověké šermířské boje, které vyučuje. Oba muži jsou údajně napojeni na protestní hnutí "žlutých vest", které na konci roku 2018 dokázalo dostat do ulic francouzských měst statisíce lidí.

Podle právníka osloveného listem Le Figaro za facku, která nezpůsobila pracovní neschopnost, hrozí maximální pokuta 750 euro (19.000 korun). Pro napadení prezidenta ovšem platí jiná pravidla podle zákona z roku 1881, který za slovní napadení nebo urážku hlavy státu vyměřuje pokutu až 45.000 eur (1,1 milionu korun) a až tři roky vězení. Za prezidentování Charlese de Gaulla ji muselo uhradit 350 lidí, nejčastěji spisovatelů a novinářů, doplňuje Le Figaro. O výši trestu i pokuty pro dnešního útočníka rozhodne soud.

Francouzský prezident se v tyto dny snaží zapůsobit na voliče před nadcházejícími místními volbami a také před soubojem o prezidentský úřad plánovaným na příští rok, píší francouzská média.

Po incidentu prezident pokračoval ve svém turné po Francii. Ve snaze ukázat, že se nenechá zastrašit, se o několik hodin později vydal společně s manželkou Brigitte přímo doprostřed davu příznivců ve městě Valence, píše AFP. Ranní střet v tu chvíli označil za "hloupost". "Když se hloupost spojí s násilím, je to nepřijatelné," dodal prezident Macron.

Témata: EZ

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 22:00 Aktualizováno Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

EU se chystá zavést povinné ručení u některých elektrických koloběžek a…

22.06.2021 20:50 Evropský parlament se dnes dohodl se členskými státy na nových pravidlech pro povinné ručení v…

Slovensko zakáže držení psů na řetězu

22.06.2021 19:35 Držení psů na řetězu a podobným způsobem bude na Slovensku pod hrozbou pokuty až na výjimky…

EK schválila německý plán obnovy po pandemii, země dostane takřka 26…

22.06.2021 15:42 Německo může počítat s 25,6 miliardy eur (654 miliard Kč) z fondu Evropské unie na ekonomickou…

EU objedná dalších 150 milionů dávek vakcíny od Moderny

22.06.2021 13:28 Evropská unie rozhodla o objednání dalších 150 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna, uvedla…

EU řeší stav evropských hodnot v Polsku a Maďarsku. Podle Jourové se…

22.06.2021 13:23 Situace kolem vlády práva a evropských hodnot v Polsku a Maďarsku se v poslední době zhoršuje. Před…

Evropská komise zahájila další vyšetřování Googlu

22.06.2021 13:05 Evropská komise (EK) zahájila další vyšetřování americké internetové společnosti Google. Tentokrát…

Soud EU: YouTube a jiné platformy nejsou odpovědné za porušování…

22.06.2021 11:58 YouTube a další internetové platformy nenesou za běžných okolností odpovědnost za porušování…

Nemuselo k tomu dojít? Teroristickému útoku v Berlíně, kde zemřela Češka,…

22.06.2021 11:23 Série individuálních pochybení, celková přetíženost odpovědných institucí, nedostatek zdrojů,…

V Itálii od příštího týdne nebudou povinné roušky venku

22.06.2021 09:33 V Itálii od příštího týdne skončí povinnost nosit roušky venku. Oznámil to ministr zdravotnictví…

Související:

Právě se děje