Macron: EU bude v háji, pokud nebude zasedat i ve Štrasburku

Pokud se bude Evropský parlament scházet jenom v Bruselu, bude Evropa "v háji". Dnes to před studenty ve Vilniusu řekl francouzský prezident Emmanuel Macron, který je horlivým zastáncem toho, aby se europoslanci i nadále scházeli ve Štrasburku.

Emmanuel Macron
doporučujeme

"Pokud se smíříme s tím, že Evropský parlament zasedá jen v Bruselu, budeme v háji, protože za deset let se všechno bude dít v Bruselu a lidi se mezi sebou budou bavit jen v Bruselu," prohlásil Macron.

Macron si minulý týden v dopise poslaném předsedovi Evropského parlamentu Davidovi Sassolimu stěžoval kvůli rozhodnutí, že se europoslanci prozatím kvůli pandemii covidu-19 budou scházet jen v Bruselu.

Podle smluv EU by se měli europoslanci dvanáctkrát do roka sejít na tři a půl dne ve Štrasburku, francouzském městě nedaleko hranice s Německem, které je považováno za symbol evropského smíření. Nicméně agentura Reuters připomíná, že podle unijních auditorů každoměsíční stěhování vyjde sedmadvacítku na 114 milionů eur (3,1 miliardy korun) ročně a jeho kritici už dlouho požadují, aby se s ním přestalo.

Poukazují i na to, že představuje zátěž pro životní prostředí. Každý takový návrh ovšem naráží na tvrdý odpor Francie, protože ve Štrasburku je na pravidelném příjezdu a přenocování zhruba 2500 politiků, jejich spolupracovníků, novinářů či lobbistů závislá řada podnikatelů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má nejvyšší přírůstek nakažených od začátku epidemie, zavřou se…

30.10.2020 08:14 V Německu ve čtvrtek přibylo 18.681 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od…

Útok u kostela v Nice: Terorista ženě uřízl hlavu, mrtvých je více

29.10.2020 22:04 Aktualizováno Útočník s nožem při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a…

Itálie má skoro 27 tisíc nových případů nákazy, rekord hlásí také Španělsko

29.10.2020 20:23 Aktualizováno V Itálii přibylo za poslední den na 26.831 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie.…

Francie přitvrdila. Lidé smí od pátku jen do školy a do práce

29.10.2020 20:10 Francie dnes ohlásila 47.637 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin, ve středu to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama