Macron: Evropa by měla spolupracovat s Ruskem při budování míru

Evropa by měla s Ruskem spolupracovat při budování míru, uvedl v pondělí francouzský prezident Emmanuel Macron na návštěvě Litvy, kde se v úterý plánuje setkat s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou.

Emmanuel Macron a Gitanas Nauséda s manželkami. (29.9.2020)
doporučujeme

Osmatřicetiletá politička, kterou do pobaltského státu donutil běloruský režim odjet den po sporných volbách, má podle Macrona "notnou dávku odvahy", píší zahraniční agentury.

"Vidíme to tak, že pokud chceme na evropském kontinentu vybudovat mír, musíme pracovat a Ruskem," uvedl Macron po jednání se svým litevským protějškem Gitanasem Nausédou.

Macron k dialogu s Ruskem vyzývá opakovaně, což těžce nesou některé státy východní Evropy včetně těch pobaltských, které se z pod vlivu Moskvy vymanily teprve nedávno, připomíná agentura Reuters.

"Říkám to na půdě, která zažila to nejhorší, která přestála útlak, která přestála oběti. Ale nemůžeme jednat, jako kdyby byla Evropa ostrovem daleko od Ruska," řekl prezident.

Moskva však musí podle francouzského státníka vyjasnit situaci okolo otravy ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, jenž je dlouhodobým kritikem prezidenta Vladimira Putina a který se po otravě nervově paralytickou látkou léčí v Berlíně.

Macron také vyzval k tomu, aby v sousedním Bělorusku, které se od srpnových prezidentských voleb zmítá v politické krizi, došlo k "poklidnému předání moci".

"Neuznáváme zvolení prezidenta (Alexandra) Lukašenka," uvedl Macron k běloruskému vůdci, který se po srpnové volbě prohlásil za vítěze. Záhy poté začaly v Bělorusku masové protesty; mnoho Bělorusů je přesvědčených, že výsledek 80 procent hlasů pro Lukašenka je zfalšovaný, a opozice, stejně jako Evropská unie, ho neuznává.

Nauséda po jednání s Macronem zdůraznil, že EU musí udělat vše proto, aby na nadcházejícím summitu přijala sankce vůči Bělorusku. Země podle něj navíc musí uspořádat nové volby.

Oba státníci rovněž oznámili, že jejich země společně s Lotyšskem Evropské unii nabídly plán na ochranu evropských voleb před kyberútoky a dezinformacemi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bavorsko chce zavést povinné covid testy pro pendlery, také z Česka

21.10.2020 15:40 Bavorsko chce zavést povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí…

Berlínská muzea terčem vandalského útoku. Desítky vzácných exponátů jsou…

21.10.2020 14:40 Zhruba sedm desítek exponátů vystavených v budovách na berlínském Muzejním ostrově kdosi poškodil…

Slovinsko a Chorvatsko se potýkají s covidem: Nakažených přibývá, platí…

21.10.2020 14:38 Slovinské a chorvatské úřady dnes oznámily nejvyšší denní přírůstky počtů nakažených koronavirem od…

V Německu přibylo 7595 nakažených covidem, rekordní přírůstek hlásí…

21.10.2020 13:51 Aktualizováno V Německu za posledních 24 hodin přibylo 7595 případů nákazy koravirem. Přírůstek je jen o málo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama